Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peciatka.jpg
Foto: Pixabay.com
5. 02. 2019 16:45 Ostatné od SITA

Novými zriaďovacími listinami chce MZ zabrániť neodvolateľným prednostom

Ministerstvo zdravotníctva nesúhlasí s návrhom rektora UK a prednostov lekárskych fakúlt na zmenu zriaďovacích listín. Ako pre portál vZdravotnictve.sk uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, snahou ministerstva je zabrániť neodvolateľnosti prednostov kliník.

„Pre mňa sú neakceptovateľné tak politické nominácie, ako aj nominácie založené na rodinných väzbách,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. „Preto som sa rozhodla pre revíziu danej zriaďovacej listiny, ktorá je výrazným ústupkom voči akademickej obci a doteraz platnej zriaďovacej listiny.“

„To, čo chce akademická obec otvoreným listom dosiahnuť, môže znamenať, že prednostovia kliník,  ktorí nezvládajú svoju funkciu, by boli neodvolateľní,“ dodala.

Pôvodná zriaďovacia listina bola nevykonateľná

Ako ministerstvo prízvukuje, ministerka sa opakovane od nástupu do svojej funkcie stretla so zástupcami akademickej obce. Snažila sa nájsť kompromisné riešenie prijateľné pre obe strany, ktorého výsledkom budú fungujúce kliniky a dobre manažovaná nemocnica.

Zriaďovacia listina, na ktorú sa odvolávajú zástupcovia akademickej obce, musela na základe podnetov od manažmentu nemocníc a ich skúsenosti z praxe prejsť pre jej nevykonateľnosť revíziou.

Nová zriaďovacia listina dovoľuje podľa MZ riaditeľom nemocníc efektívne kontrolovať a manažovať chod kliník, za ktoré sú zodpovední.

Nová zriaďovacia listina je kompromis, tvrdí MZ

Zriaďovateľom fakultných a univerzitných nemocníc je ministerstvo zdravotníctva, nie ministerstvo školstva či lekárske fakulty. Preto manažment nemocníc musí mať efektívny nástroj na ich riadenie, odôvodňuje rezort.

„Avšak uvedomujeme si nevyhnutnosť spolupráce lekárskych fakúlt ako vzdelávacích inštitúcii a nemocníc ako poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ pripúšťa ministerstvo. Preto ministerka pristúpila ku kompromisnému riešeniu. Podľa nej si to však vyžaduje rovnaký prístup na obidvoch stranách.

MZ zopakovalo, že súčasne platná zriaďovacia listina od je oveľa ústretovejšia voči akademickej obci. Sú v nej zakomponované jej pripomienky a podnety. „Akademická obec však nemôže očakávať, že všetky jej požiadavky budú implementované bez toho, aby zohľadňovali súčasne platnú legislatívu,“ zdôrazňuje MZ. Ako pripomína, za chod a kvalitu zdravotnej starostlivosti zodpovedá ono.

Mnohé z požiadaviek akademickej obce boli navyše nad rámec platnej legislatívy.

Problémy pri bratislavských nemocniciach

Podľa zriaďovateľskej listiny platnej do 1. februára sa presúťažili prednostovia v Detskej fakultnej nemocnici Banskej Bystrici, v Univerzitnej nemocnici v Martine, v UN LP Košice.

„Spolupráca v uvedených nemocniciach s lekárskymi fakultami bola vynikajúca. Podarilo sa nám vybrať kvalifikovaných vedúcich pracovníkov, ktorí vznikli ako konsenzus lekárskej fakulty a univerzitnej nemocnice. Nie politickou nomináciou. Jedine Lekárska fakulta v Bratislave odmietla pri kreovaní výberovej komisie spoluprácu. Tým znemožnila výberové konanie v Univerzitnej nemocnici v Bratislave a opakovane v Národnom ústave detských chorôb,“ dodáva MZ.

Odporúčané články

Očkovací kalendár na Slovensku sa bude upravovať Kalavská: Problém s Medirexom je zlyhaním štátnej VšZP

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Pri bombovom útoku na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí, Taliban sa od činu dištancoval Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X