Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ct_nusch_novy.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: vZdravotnictve.sk
28. 05. 2019 10:54 Zdravotnícke zariadenia od SITA

NÚSCH nainštaloval nový CT prístroj

Umožní lepší obraz, má vyššie rozlíšenie a pre pacientov predstavuje nižšiu radiačnú záťaž

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s. (NÚSCH) inštaloval nový špičkový CT prístroj poslednej generácie. Určený je pre Kliniku diagnostickej a intervenčnej rádiológie.

Nový CT prístroj má niekoľko vlastností, ktorými je unikátny a ponúka možnosti predtým nedostupné. Je rýchlejší, presnejší a pomocou neho sa dá získať obrazy s menším šumom a lepším kontrastom.

„Tento špičkový prístroj prinesie obrovský benefit pacientom aj zdravotníkom. Je špecializovaný na vyšetrenia srdca a ciev, ale umožňuje aj vysoko kvalitné zobrazenie všetkých častí tela. Podľa údajov nášho Inštitútu zdravotnej politiky je takýchto kvalitných prístrojov v Európe len sedem,“  povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Cena CT prístroja predstavuje 1,151 mil. eur bez DPH s dvojročným servisom. Ústav si financoval kúpu prístroja z vlastných prostriedkov. Cena je o 100 000 eur nižšia v porovnaní s obdobným prístrojom v Česku.

Technické údaje a vlastnosti

Portál (prstenec) prístroja sa otočí za 275 ms, čo umožní pri špecializovaných vyšetreniach srdca dosiahnuť časové rozlíšenie 27,5 ms. Prístroj má najmenší detektor na trhu, široký 0,5 mm. To znamená priestorové rozlíšenie 0,22 mm, takže sa dajú pozorovať štruktúry, ktoré na iných CT prístrojoch nemožno hodnotiť.

Konštrukcia detektora prístroja – 320 pol milimetrových detektorových radov – umožní vyšetriť oblasti tela pacienta široké 16 cm, napríklad celý mozog alebo celé srdce na jednu otočku prístroja bez nutnosti posunu pacienta. Získa sa tak kvalitnejší obraz bez artefaktov.

Artefakty pri kovových štruktúrach, ktoré boli implantované do tela pacienta ako kardiostimuláry alebo endoprotézy, sa môžu efektívne odstrániť technikou SEMAR.

Nusch_ct_obraz.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk

Nízka radiačná dávka

Nový CT prístroj je vybavený modelovo založenými iteratívnymi rekonštrukciami obrazov aj systémom umelej inteligencie AiCE s algoritmom Deep Learning (hlbokého učenia).

Tieto systémy spolu s laterálnym posunom stola a s celkovou konštrukciou prístroja umožnia znížiť radiačnú dávku, ktorej je pacient vystavený až o 84,6% v porovnaní s konvenčným CT prístrojom.

Veľmi nízke radiačné dávky umožňujú aj opakované kontrolné vyšetrenia pacientov alebo nerizikové vyšetrenia detských pacientov. Práve to podľa ministerky využije Detské kardiocentrum, ktorého budova sa stavia pri NÚSCH.

Odporúčané články

Nový prístroj pomôže v banskobystrickej nemocnici pacientom s cystickou fibrózou Pacientom na Kysuciach začína slúžiť magnetická rezonancia

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Video: Brankár Dúbravka dostal tri góly, v Premier League aj víťazstvá FC Liverpool a Arsenalu Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X