O prácu v nemocniciach Svet zdravia sa uchádza tento rok najvyšší počet absolventov

Camp medikov
Camp medikov 2018 Foto: Svet zdravia

Práca so študentmi medicíny sa sieti nemocníc Svet zdravia vypláca. V tomto roku prijali najvyšší počet žiadostí o prácu od absolventov lekárskych fakúlt.

Najviac ich prišlo z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Univerzity Komenského v Bratislave. Do zamestnania nemocnice mohli prijať každého tretieho uchádzača.

Zároveň sa oproti vlaňajšku počas prvého pol roka zvýšil aj celkový počet žiadostí, a to o vyše 20 percent.

Platy? Viac si cenia pracovné podmienky

Nejde pritom len o absolventov, hovorí riaditeľka ľudských zdrojov siete ProCare a Svet zdravia Andrea Borguľová.

Viacero lekárov a sestier, ktoré z týchto nemocníc v minulosti nemotivovaní odišli, sa do nich počas posledných rokov po ich zaradení do siete Svet zdravia vrátili. Dôvodom pritom nie sú platobné podmienky, ale rozvoj a podpora nemocníc vo viacerých oblastiach, nové medicínske a ošetrovateľské postupy a ich celkové jasné smerovanie,“ povedala.

Tento rok významné percento uchádzačov tvoria absolventi, ktorí spoznali sieť Svet zdravia na stážach pre študentov. „Neodišli do zahraničia, ale chcú spolu s nami meniť slovenské zdravotníctvo k lepšiemu,“ skonštatovala Borguľová.

Študentov podchytia už počas štúdia

Svet zdravia už niekoľko rokov pripravuje viacero projektov určených práve pre študentov, aby si vyskúšali prácu lekára či sestry v podmienkach reálnej nemocnice. Robí tak prostredníctvom stáží alebo odborných súťaží.

Pre študentov ošetrovateľstva organizuje víkendovú súťaž Florence roka. Študentom medicíny je určený obdobný formát s názvom Medik roka.

Študenti tak majú možnosť zmerať si sily v takých praktických disciplínach, s ktorými sa počas výuky bežne nedostanú do kontaktu. Zároveň sa dozvedia zaujímavé teoretické fakty z oblastí, ktoré sa štandardne na lekárskych fakultách nespomínajú.

Počas víkendu sa im pritom venujú nielen odborníci, vedenie nemocníc, ale aj manažment siete ProCare a Svet zdravia.

Letný camp medikov začne o pár dní

Počas tohto mesiaca sa už po piatykrát uskutoční letný camp medikov. Od 18. do 24. augusta bude mať 20 najlepších uchádzačov možnosť vyskúšať si prácu lekára na rôznych špecializovaných oddeleniach štyroch nemocníc.

Cieľom projektu je najmä to, aby študenti získali a rozšírili si svoje odborné znalosti a praktické zručnosti. Súčasťou programu medikov budú preto exkurzie na špecializovaných oddeleniach či operačných sálach a je pre nich pripravených i viacero odborných  workshopov či prednášok aj na nemedicínske témy.

Študenti ošetrovateľstva sa môžu zase počas tohto leta uchádzať o vzdelávací grant. Nemocnica novej generácie Bory v Bratislave ponúka 20 budúcim sestrám možnosť získať finančnú podporu na svoje štúdium.

Budúce sestry, ktoré sa chcú stať sestrami novej generácie, môžu o grant požiadať na webe najneskôr do polovice septembra.

Sieť ProCare a Svet zdravia zároveň v septembri plánuje otvoriť ponuku ďalších vzdelávacích grantov pre budúce sestry, ktoré prejavia záujem stať sa členom zdravotníckeho tímu v poliklinikách alebo nemocniciach siete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Borguľová
Firmy a inštitúcie Svet zdravia