O výpis z účtu poistenca požiadalo VšZP v tomto roku 35 tisíc klientov

Lekar
Foto: Thinkstock

Zistili tak, že v niektorých prípadoch si na nich lekári písali fiktívne výkony. Z profesionálneho vojaka urobil lekár psychiatrického pacienta.

O výpis z účtu poistenca už v tomto roku požiadalo Všeobecnú zdravotnú poisťovňu 35-tisíc poistencov. Po kontrole svojho osobného účtu podalo 35 z nich podnet na preverenie výkonov poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Opodstatnených bolo 32 podnetov. Informovala o tom hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková.

Záujem o výpis z účtu z roka na rok podľa hovorkyne stúpa. V roku 2010 si o výpis z účtu požiadalo 13 723 poistencov VšZP, vlani to už bol viac ako trojnásobok – 46 474 poistencov.

Aj najnovšie prípady, ktorých preverovanie VšZP aktuálne uzatvára, potvrdili podozrenia z vykazovania fiktívnych výkonov. Medzi opodstatnenými boli napríklad podnety na psychiatra či psychologičku, ktorí si mali vykazovať fiktívne výkony po tom, čo ich spomínaní pacienti navštívili so žiadosťou o potvrdenie spôsobilosti pri vydaní zbrojného alebo vodičského preukazu.

Chcel zbrojný preukaz, lekár z neho pred poisťovňou urobil psychiatrického pacienta

V prvom prípade ide o podnet vojaka z povolania, ktorý bol u psychiatra v roku 2014 pre potvrdenie k zbrojnému preukazu. Po návšteve začal lekár na tohto poistenca vypisovať vyšetrenia a diagnózy, až z neho urobil psychiatrického pacienta. Na základe týchto zdravotných informácií by nemal byť ani spôsobilý mať zbrojný preukaz.

Poistenec to zistil po vygenerovaní výpisu z účtu. VšZP prípad prešetruje a keďže ide o fiktívne výkony, s najväčšou pravdepodobnosťou s lekárom ukončí zmluvu. Poistenec môže podať trestné oznámenie.

V druhom prípade po získaní výpisu z účtu dali viacerí poistenci VšZP podnet na psychologičku, ktorá z nich urobila svojich pacientov. Pritom ju navštívili iba raz so žiadosťou o potvrdenie spôsobilosti držať zbraň či vlastniť vodičské oprávnenie. Ona však v ich prípade ďalej vykazovala psychologické výkony.

VšZP kontrolou zistila, že to boli fiktívne výkony. Finančný postih poskytovateľa zdravotnej starostlivosti je v tomto prípade 30-tisíc eur.

Elektronicky bezplatne, na papieri za poplatok

Výpis z účtu poistenca obsahuje údaje o zdravotnej starostlivosti poskytnutej poistencovi, údaje o predpísanom a uhradenom poistnom, ostatné údaje o záväzkoch a pohľadávkach, ktoré VšZP eviduje na poistenca a ďalšie údaje, ako je napríklad zaradenie poistenca do dispenzarizácie (pravidelné dlhodobé sledovanie zdravotného stavu), či do čakacej listiny.

O výpis z osobného účtu môže poistenec požiadať poisťovňu kedykoľvek. Ak je zaregistrovaný v internetovej ePobočke, získať ho môže elektronicky bezplatne.

Druhou možnosťou je požiadať o výpis z účtu papierovou formou osobne v pobočke alebo poštou. Žiadať možno o úplný alebo čiastočný výpis. V čiastočnom výpise sú údaje za niektorú oblasť – napríklad o liekoch či poskytnutých zdravotných výkonoch, teda za zdravotnú starostlivosť. Podľa platnej legislatívy je poplatok za vydanie papierového výpisu z účtu poistenca 0,66 eura.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa