Obec Žihárec si kúpila vlastnú sanitku

sanitky
Foto: SITA / Dušan Hein
Podľa primátora Šale Jozefa Belického v Žihárci vyriešili to, čo mal už dávno vyriešiť štát

Obec Žihárec v okrese Šaľa si kúpila vlastnú sanitku. Vyriešiť tým chce problém s neskorým príchodom sanitiek k pacientom, s ktorým sa stretáva celý okres.

„Vidíme, koľko máme odkázaných ľudí u nás aj v okolitých obciach, chceme im pomôcť. Obyvatelia budú mať túto službu bezplatne,“ povedal starosta Žihárca Alajos Baranyay.

Sanitka bude pacientov prevážať do zdravotníckych zariadení. Obec kúpila ojazdený volkswagen za 8 000 eur. Za symbolickú cenu ho prenajme organizácii Nie si v tom sám, ktorá bude sanitku prevádzkovať. V súčasnosti pripravujú nájomnú zmluvu.

„Vozidlo má posteľ, sedadlo a všetko potrebné,“ doplnil Baranyay.

V Žihárci majú už autobus

Primátor Šale Jozef Belický hovorí, že problém s neskorým príchodom sanitiek k pacientom má dlhodobo aj mesto Šaľa. V Žihárci podľa neho vyriešili to, čo mal už dávno vyriešiť štát.

„Vláda teraz schválila, že bude zriadená transportná zdravotná služba, ale toto mohlo existovať už dávnejšie v regiónoch, ako je náš, ktorý nemá nemocnicu. Tu je v okrese 55 000 ľudí, ktorí takisto potrebujú zdravotnú starostlivosť a majú problém dochádzať do okolitých nemocníc,“ poukázal primátor.

V Žihárci majú aj ďalšie vozidlo, ktoré uľahčuje život obyvateľom – už 12 rokov obec prevádzkuje vlastný školský autobus. Z okolitých dedín autobus dováža deti do školy v Žihárci.

Baranyay je starostom už 26 rokov. Ako povedal, keď nastupoval do funkcie, mala obec 1 450 obyvateľov, dnes ich má vyše 1 700. „Postavili sme 200 nájomných bytov, takže aj to sa na náraste počtu obyvateľov odrazilo,“ hovorí starosta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom