Obezita, cukrovka či vysoký krvný tlak? Podľa výskumu môže byť príčinou aj znečistené ovzdušie

Továreň, emisie
Foto: ilustračné, Thinkstock

Znečistenie ovzdušia môže byť príčinou obezity, vysokého krvného tlaku aj cukrovky. Na svojom webe to zverejnil portál Populair.

Opieral sa pritom o štúdiu z roku 2015, ktorá skúmala vplyv prachových častíc PM 10 a PM 2,5 na ľudský organizmus. Výskum vykonaný na vzorke 3 769 ľudí ukázal, že prachové častice môžu byť príčinou zvýšenej hladiny cukru či potenciálne prispievať k poruchám metabolizmu.

Prachové častice môžu narúšať procesy v tele

Problém vzniká, keď sa prachové častice z pľúcnych alveol dostávajú do krvného obehu. V ňom narúšajú rôzne procesy prebiehajúce v ľudskom organizme.

Drobné častice môžu spôsobovať ochorenia dýchacej sústavy, onkologické ochorenia, srdcovo-cievne ochorenia či kognitívne poruchy.

Pozor na metabolický syndróm

Štúdie upozorňujú aj na vznik metabolického syndrómu. Jeho typickým príznakom je nadbytok tukového tkaniva v oblasti pásu a na hrudníku, teda takzvaná centrálna obezita.

Metabolický syndróm môže viesť napríklad k zlyhaniu srdca, zvýšenému riziku zrážania krvi či spomaleniu tvorby hormónu inzulín, čo môže vyústiť do rozvoja cukrovky 2. typu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom