Vrchol pandémie má prísť oveľa skôr. Objavil sa ďalší model šírenia koronavírusu na Slovensku

Koronavírus Covid 19
Foto: ilustračné, Getty images.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) zverejnila v prílohe dokumentu s názvom Kvantifikácia opatrení na zmiernenie dopadov rozšírenia infekčného ochorenia COVID-19 novú predikciu šírenia koronavírusu na území Slovenska. Od posledného scenára Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) sa líši.

Predikcia RRZ vychádza z údajov dostupných k 24. marcu 2020 a jej aktualizácia nadväzovala na prijímané opatrenia.

Predikcie IZP boli príliš pesimistické

Autori prognózy tvrdia, že prijatie veľmi prísnych opatrení hneď na začiatku pandémie by aj v prípade väčšieho rozšírenia nákazy medzi populáciou Slovenska viedlo k výrazne nižšiemu počtu nakazených a chorých s ťažkým priebehom, než indikovali prvé dve verzie modelu IZP.

Vrchol pandémie nastane do polovice mája

Prvý model IZP rátal s okolo 500-tisíc infikovanými a druhý avizoval 170-tisíc nakazených. Posledný model, ktorý IZP predstavil 24. apríla, predpokladá okolo 5 500 prípadov Covid-19, pričom vrchol pandémie by u nás mohol nastať koncom leta.

RRZ vo svojej predikcii tvrdí, že s hlavnými závermi posledného scenára šírenia koronavírusu od IZP súhlasí, avšak vrchol pandémie podľa nej nastane už oveľa skôr, a to v prvej polovici mája.

RRZ
Počet infekčných osôb (vrátane nepozorovaných prípadov) od 24. marca. Foto: Rozpoctovarada.sk

V druhej polovici mája by mal podľa RRZ počet infikovaných klesať. Tento predpoklad je podmienený udržiavaním vyšších hygienických štandardov, ktoré je možné udržať aj s otváraním ekonomiky,“ domnieva sa RRZ. Apeluje však na potrebu zvýšenej miery testovania, ktoré by odhalilo prípadný vzostup infekcie.

RRZ
Foto: Rozpoctovarada.sk

Viac ako 6-tisíc infikovaných Slovákov

Model RRZ vychádza zo štandardného SEIR modelu. Jeho cieľom je podať len základnú prognózu epidemiologickej situácie a s tým súvisiace odhady pre ďalšie makroekonomické analýzy RRZ. Preto je v porovnaní s modelom IZP výrazne menej komplexný, no má prepracovanejšiu klinickú časť,“ objasňuje RRZ.

Dodáva, že v prvej polovici mája by mohlo byť infekčné približne jedno pomile populácie (6 300 osôb), z ktorých bude veľká časť zachytená systémom. „Denný nárast v počte nových infekcií, vrátane tých nezachytených, bude kulminovať na hodnote okolo 600 osôb,“ odhaduje RRZ.

Na vrchole pandémie môžeme očakávať približne 250 hospitalizácií, pričom umiestnenie na JIS/ARO bude potrebovať maximálne pätina (50) z nich.

V domácej liečbe bude približne 1 600 osôb, z nich približne tretina nebude javiť príznaky ochorenia, zvyšok len mierne,“ opisuje prognóza, podľa ktorej pocítia nemocnice najväčší prílev pacientov zhruba v prvej polovici mája.

RRZ

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie IZP Inštitút zdravotnej politikyRRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť