Objavili ďalší benefit pravidelného pitia kávy. Jej účinky by mohli chrániť aj črevá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Káva, pitie kávy
Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

Pre kávičkárov majú lekári dobré správy. Podľa štúdie zverejnenej v JAMA Oncology môže každodenné pitie kávy spomaliť progres rakoviny hrubého čreva v pokročilom štádiu.

Šance na dlhšie prežitie sa zvýšili

Výskumníci do štúdie zapojili takmer 1 200 pacientov, ktorí denne pili kávu. Zistili, že ich šance na dlhšie prežitie sa zvýšili o 36 percent v prípade, že počas dňa vypili štyri a viac šálok obľúbeného nápoja, uvádza Webmd.com na základe informácií zo spravodajstva HealthDay.

Podľa Christophera Mackintosha, spoluautora štúdie, mali kávičkári s metastatickým kolorektálnym karcinómom liečení chemoterapiou určitú výhodu – žili dlhšie.

Vplyv na progres ochorenia

Kým jedna šálka kávy denne bola spojená s 30-mesačným prežitím po stanovení diagnózy, výraznejšie zdravotné benefity sa prejavili u ľudí, ktorí pili najmenej štyri šálky denne – v priemere žili ďalších 39 mesiacov.

S pravidelným pitím kávy súvisel aj pomalší progres ochorenia, ktorý sa znižoval s vyšším počtom vypitých šálok.

Čo je tiež zaujímavé, zdravotný benefit sa prejavil bez ohľadu na to, či káva obsahovala alebo neobsahovala kofeín.

Odporúčanie pre pacientov

Vedci však pacientov s kolorektálnym karcinómom varujú, aby svoju životosprávu nemenili na základe výsledkov tejto štúdie. Najmä by nemali drasticky zvýšiť spotrebu kávy. Takisto ľudí nenabádajú, aby s pitím kávy začínali.

Ich odporúčanie skôr smeruje k tým, ktorí kávu pijú radi a nevyvoláva u nich ťažkosti, aby v jej konzumácii pokračovali.

V prvom rade by však svoje návyky mali konzultovať s lekármi. Káva totiž môže byť len čiastkovým faktorom, pretože zdravotné ukazovatele do veľkej miery súvisia s celkovým životným štýlom.

Zlúčeniny s prospešnými účinkami

Podľa výskumníčky Erikky Loftfield z amerického Národného onkologického ústavu v Rockville káva obsahuje viac ako tisíc chemických zlúčenín, z ktorých mnohé majú bioaktívny potenciál (polyfenoly sú povestné svojimi antioxidačnými a protizápalovými účinkami a kofeín zvyšuje motilitu čriev).

Pozor na riziká

Niektoré výskumy tiež naznačujú, že by tiež káva mohla regulovať hladinu cukru v krvi. Okrem toho je známa preventívnymi účinkami vo vzťahu k neurodegeneratívnym ochoreniam.

Napriek tomu môže mať jej pitie aj negatívne dôsledky. Pred pár mesiacmi austrálski vedci publikovali štúdiu, v ktorej varovali pred nadmernou spotrebou kávy.

Kto za deň vypije viac ako šesť šálok, riskuje rozvoj obezity, osteoartritídy a artropatie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia