Objavili nový spôsob, ako odhaliť Alzheimerovu chorobu ešte pred jej prvými príznakmi

Alzheimer
Vedci prišli na spôsob včasného odhalenia Alzheimerovej choroby Thinkstock

Medzinárodný tím vedcov objavil nový spôsob, ktorý dokáže odhaliť hroziacu Alzheimerovu chorobu ešte pred jej prvými príznakmi. Pri ochorení, ktoré sa do života pacientov vkráda pomaly a nenápadne, môže ísť o výrazný posun v diagnostike.

Alzheimerova choroba sa rozvíja v priebehu niekoľkých rokov. Medzi prvé varovné signály patrí zabúdanie nedávnych udalostí či mien, neschopnosť rozpoznávať známe miesta a orientovať sa v čase. Ľudia ich často mylne pripisujú starnutiu či stresu.

Z medicínskeho hľadiska toto ochorenie charakterizujú dve patogénne zmeny v mozgovom tkanive. Jedna súvisí s proteínom tau a druhá s amyloidom beta.

V oboch prípadoch sa môžu vytvárať zhluky, ktoré sa postupne hromadia v špecifických oblastiach mozgu.

V procese ochorenia sa amyloid beta a fosforylovaný tau-proteín (p-tau) uvoľňujú z mozgu do mozgovomiechového moku. Množstvo uvoľnených proteínov sa využíva pri klinickom diagnostikovaní samotného ochorenia.

Nová forma p-tau

Súčasné klinické testy na p-tau sa stavajú abnormálnymi, keď sa začne u človeka prejavovať strata pamäte. To sťažuje odhalenie ľudí s chorobou v ranom štádiu, kým nebude neskoro.

Vedci zistili, že existujú špecifické formy p-tau, ktoré sa zvyšujú vo veľmi malých množstvách v mozgovomiechovom moku a krvi u ľudí so vznikajúcim ochorením.

Následne vyvinuli vysoko citlivý postup, ako tieto zmeny možno merať, pričom predchádzajú klinickým príznakom o niekoľko rokov.

Testy na včasné odhalenie zmien

Prvú štúdiu vykonali v Barcelona Beta Research Centre (BBRC). Približne tretina z 381 ľudí mala mozgové dôkazy o patológii Alzheimerovej choroby, no bez akýchkoľvek kognitívnych problémov.

Znamená to, že tieto zmeny nebolo možné klinicky odhaliť pri posudzovaní pamäte.

Nové p-tau markery však správne identifikovali existujúce zmeny meraním v mozgovomiechovom moku a pravidelnými krvnými testami, čo vedci označili za „pozoruhodné“.

Výsledky potvrdili viaceré štúdie

Následné štúdie vykonané v Göteborgu, Paríži a Ľubľane odhalili, že tieto markery sa stále zvyšujú od predklinického štádia cez nástup kognitívnych problémov až po neskoré štádium demencie.

Z tohto dôvodu by progresívne zvyšovanie p-tau mohlo poskytnúť informácie o biologickom a klinickom vývoji choroby.

„Tieto mimoriadne zistenia dokazujú, že nové vysoko citlivé nástroje dokážu zachytiť rané štádiá zmien súvisiacich s Alzheimerovou chorobou v mozgu u klinicky normálnych ľudí,“ povedal spoluautor štúdie Thomas Karikari.

Praktické výzvy

Odborník Marc Suárez-Calvet z BBRC vyhlásil, že „zachytenie biomarkeru v krvi môže zmeniť klinickú prax nasledujúcich rokov, keďže zlepší diagnostiku asymptomatických aj symptomatických pacientov s Alzheimerovou chorobou“.

Zlepšiť šance budúcich terapií je testovať ich na ľuďoch s raným štádiom choroby bez klinických príznakov. Podľa vedúceho výskumu je však prakticky veľmi náročné nájsť vhodných kandidátov na testy.

Praktickou výzvou je, že tieto veľmi malé počiatočné zmeny je neskutočne náročné spoľahlivo zmerať. To ohrozuje naše šance na identifikáciu predklinických pacientov do klinických testov,“ objasnil Kaj Blennow.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kaj BlennowMarc Suárez-CalvetThomas Karikari
Firmy a inštitúcie Barcelona Beta Research Centre (BBRC)