Európa je podľa WHO stále v zovretí pandémie, polovica krajín už uvoľňuje opatrenia

Taliansko, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Hoci polovica európskych krajín už uvoľňuje zavedené obmedzenia, kontinent stále ostáva „v zovretí“ pandémie koronavírusu, varoval vo štvrtok šéf európskej sekcie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Hans Kluge.

Zároveň pripomenul, že počet prípadov nákazy v regióne sa podarilo znížiť práve vďaka pravidlám obmedzenia sociálnych kontaktov. „Musíme tento pozitívny vývoj veľmi pozorne sledovať,“ zdôraznil.

Viac o téme: Koronavírus

Poukázal tiež na to, že Taliansko, Británia, Francúzsko, Nemecko a Španielsko majú stále vysoké počty infikovaných, zatiaľ čo chorí pribúdajú v Bielorusku, Rusku, Kazachstane a na Ukrajine.

Zo 44 krajín, ktoré v európskom regióne zaviedli obmedzenia, už 21 štátov začalo s ich postupným uvoľňovaním a ďalších 11 tak plánuje spraviť v nadchádzajúcich dňoch.

“Vírus je nemilosrdný. Musíme ostať obozretní, vytrvať a byť trpezliví, pripravení znovu posilniť opatrenia, keď to bude potrebné,“ povedal Kluge. Varoval tiež, že ochorenie “COVID-19 tak skoro neodíde“.

Európa má podľa jeho slov 46 percent všetkých celosvetovo zaznamenaných prípadov koronavírusu a tiež 63 percent všetkých obetí. „Región ostáva stále vo veľkom zovretí tejto pandémie,“ skonštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hans Kluge
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia