Obmedzenie pohybu sa počas pandémie Covid-19 musí stať spoločenskou normou, tvrdia odborníci

Koronavírus, karanténa
Foto: ilustračné, Getty images

Jediný spôsob, ako spomaliť šírenie koronavírusu je presvedčiť väčšinu ľudí, že musia dodržiavať obmedzenie pohybu. Odborníci z King’s College London vo svojej štúdii uviedli, že obmedzenie pohybu sa musí stať spoločenskou normou.

Sociálny tlak od druhých

Dôležitú úlohu zohráva „sociálny tlak od druhých“, povedala pre BBC News líderka výskumu Rebecca Webster.

Viac o téme: Koronavírus

Štúdiu publikovali v žurnále Public Health. Je založená na 14 analýzach zameraných na to, ako rozdielne skupiny ľudí dodržiavali karanténne opatrenia počas šírenia rôznych ochorení, akými boli napríklad ebola, SARS, prasacia chrípka alebo mumps.

Zistili, že kľúčom k tomu, aby ľudia dodržiavali karanténu, boli aktuálne a jasné informácie. „V opačnom prípade si ľudia vytvoria vlastné pravidlá,“ dodala Webster.

Na balkónoch spievajú aj tancujú

Objasnila, že ľudia potrebujú počuť pozitívne správy vyplývajúce z obmedzení. Ako príklad uviedla rôzne aktivity, keď napríklad ľudia spievajú, tancujú či tlieskajú v oknách a na balkónoch.

„Všetci sa musíme zapojiť a myslím si, že široká verejnosť v tomto smere odvádza dobrú prácu,“ vyhlásila. „Vždy sa však nájdu ľudia, ktorí nebudú dodržiavať pravidlá. Musíme robiť všetko, čo je v našich silách,“ vyjadrila sa.

Dôležité je tiež ubezpečiť ľudí, že budú mať dostatok jedla, liekov a financií na platenie účtov. „Práve o toto sa v súčasnosti snažia vlády,“ povedala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rebecca Webster
Firmy a inštitúcie King's College London