Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Seniorka.jpg
Foto: Pixabay.com
6. 07. 2018 8:12 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Obvinili ľudí, ktorí ohrozovali život seniorov v bratislavskom domove dôchodcov

Obvinení podávali osobám umiestneným v domove dôchodcov na Heydukovej ulici v Bratislave rôzne lieky a liečivá aj napriek skutočnosti, že nemali predpísanú odbornú spôsobilosť na takéto úkony

Policajti po niekoľkomesačnom intenzívnom vyšetrovaní obvinili dve osoby, ktoré sa dopúšťali trestnej činnosti ohrozujúcej život a zdravie osôb umiestnených v zariadení pre seniorov.

Ako informoval hovorca bratislavskej polície Michal Szeiff, koncom marca začal vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci zločinu poškodenia zdravia.

Policajti po niekoľkomesačnom intenzívnom vyšetrovaní a operatívnom preverovaní vykonali a zabezpečili dostatok dôkazov oprávňujúcich vznesenie obvinenia voči konkrétnym osobám – obvinili 51-ročného Ivana B. z okresu Pezinok a 18-ročnú Vanessu P. z okresu Malacky.

Lieky podávali aj intravenózne

„Podľa doposiaľ zabezpečenej dôkaznej situácie obvinení od presne nezisteného času v roku 2016, až do 3. júla tohto roka v priestoroch zariadenia pre seniorov a zariadenia opatrovateľskej služby na Heydukovej ulici v Bratislave indikovali a podávali osobám umiestneným v tomto zariadení rôzne lieky a liečivá aj napriek skutočnosti, že nemali predpísanú odbornú spôsobilosť na takéto úkony,“ píše sa v policajnej tlačovej správe.

Lieky podľa policajtov obvinení podávali intravenózne, intramuskulárne, vo forme tabliet a kvapiek, pričom takýmto podávaním mohlo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu zdravia osôb, privodiť predávkovanie, poddávkovanie, či spôsobiť smrť.

„Obvinení sa konania dopúšťali v rozpore s platnou legislatívou upravujúcou túto činnosť, konkrétne v rozpore so zákonom o zdravotníckych pomôckach, zákonom o zdravotnej starostlivosti, zákone o sociálnych službách, zákone o živnostenskom podnikaní ako aj viacerých vyhlášok Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky,“ uvádza polícia.

Ďalšie osoby ešte budú vyšetrovať

Práve 3. júla policajti spolu s VÚC a daňovým úradom vykonali domovú prehliadku v priestoroch zariadenia na Heydukovej ulici v Bratislave, v rámci ktorej zaistili väčšie množstvo rôznych liečiv ako aj rôznych listinných dôkazov.

Počas prehliadky na základe súhlasu prokurátora zadržali v súčasnosti už obvinené dve osoby. Umiestnili ich do cely policajného zaistenia, spisový materiál posunuli krajskej prokuratúre.

Keďže obvinení protiprávnym konaním ohrozili život a zdravie iných osôb, spôsobili ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť a tohto protiprávneho konania dopúšťali na chránených osobách, v prípade preukázania viny im hrozí trest odňatia slobody na tri roky až osem rokov.

Prípadná ďalšia trestnoprávna zodpovednosť obvinených osôb bude predmetom ďalšieho vyšetrovania. S prihliadnutím na závažnosť a citlivosť vyšetrovaného prípadu a aby ďalšie objasňovanie nebolo zmarené, polícia nemôže momentálne poskytnúť viac informácií.

Odporúčané články

Národný ústav detských chorôb v Bratislave chce kúpiť lieky za vyše 12 miliónov eur Všeobecná zdravotná poisťovňa chce kúpiť liečivá pre krv, bude ich financovať z vlastných zdrojov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X