Ochranné pomôcky nedostať a ich cena sa prudko zvýšila, upozorňuje lekárnická komora

SLeK
Foto: SITA/Diana Černáková

Lekárne hlásia nedostupnosť ochranných rúšok, respirátorov a dezinfekčných prostriedkov. Ich dodávatelia navyše dramaticky, niekoľkonásobne zvýšili ceny. Upozornila na to Slovenská lekárnická komora (SLeK).

Neúmerné a neštandardné zvyšovanie zisku akýmkoľvek subjektom, ktorý má v predmete činnosti obchod s prostriedkami potrebnými na ochranu života a zdravia, v situácii pandemického ohrozenia, považujeme za hrubo neetické, nekolegiálne a hazardujúce s verejným zdravím,“ uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

Štát by mohol zasiahnuť

Štátne orgány doposiaľ nepristúpili k cenovej regulácii či centrálnemu zabezpečeniu potrebného materiálu pre zdravotnícke zariadenia. SLeK preto apeluje na všetky subjekty, ktoré sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na výrobe, distribúcii a predaji pomôcok a prostriedkov nevyhnutných na zabezpečenie ochrany zdravotníckych pracovníkov. „Aby aspoň v minimálnom potrebnom množstve zabezpečili ich dostupnosť pre farmaceutov, farmaceutických laborantov a iných zdravotníckych pracovníkov za štandardné a primerané ceny,“ uvádza Sukeľ.

Zároveň vyzval štátne orgány, aby zabezpečili dostupnosť ochranných prostriedkov pre zdravotníckych pracovníkov. Ak štát prísne reguluje ceny liekov, či ceny zdravotníckych výkonov, musí byť schopný regulovať aj ceny ochranných prostriedkov, nazdáva sa komora.

Nezásobujte sa prehnane liekmi, odkazujú ľuďom

Lekárnici tiež vyzývajú zdravých klientov, ktorí si chcú kúpiť len výživové doplnky či liečebnú kozmetiku, aby odložili návštevu lekárne aspoň o mesiac.

Pacientov vyzývajú, aby k celej situácii pristupovali racionálne, bez emócií a paniky.

Taktiež ich žiadajú, aby si nevytvárali nepotrebné vysoké zásoby liekov, ktoré môžu následne chýbať tým, ktorí ich reálne potrebujú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej Sukeľ
Firmy a inštitúcie SLeK Slovenská Lekárnická Komora