Ochranné prostriedky prednostne dostanú zdravotníci najviac ohrození kontaktom s nakazenými

Maďarsko, koronavirus
Foto: SITA/AP

Osobné ochranné prostriedky vyššieho typu budú distribuované prednostne tým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí majú najvyššiu pravdepodobnosť kontaktu s pacientmi nakazenými koronavírusom. Uvádza sa to v stanovisku ministerstva zdravotníctva.

Postupne vybavia aj ďalších

„Sú to hlavne záchranky, urgentné príjmy, personál infekčných oddelení, kde už takíto pacienti sú, myslíme ale aj na všeobecných lekárov či stomatológov. Postupne budeme vybavovať aj ďalších poskytovateľov,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Viac o téme: Koronavírus

Tvárových rúšok je pritom podľa ministerstva dosť. „Budeme ich distribuovať rovnomerne v závislosti od počtu personálu a počtu ošetrených pacientov,“ dodala Eliášová.

Na Slovensko v stredu v ranných hodinách prišlo 100-tisíc respirátorov FFP3 pre zdravotníkov. Informoval o tom v stredu pred rokovaním vlády premiér Igor Matovič (OĽaNO). Ako doplnil minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), respirátory doviezla letka ministerstva vnútra z Turecka.

Mimoriadna situácia v krajine

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia škôl do odvolania.

Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami.

Každú nedeľu budú zatvorené aj potraviny, drogérie, lekárne, predajne tlače či krmív pre zvieratá. Dôchodcovia budú mať na nákupy vyčlenený čas od 9:00 do 12:00. Zavádza sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti.

Aktuálne je na Slovensku potvrdených 216 prípadov koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRoman MikulecZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR