Očkovanie na Slovensku pomáha, z nakazených od začiatku roka bola len veľmi malá časť po vakcíne

Očkovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Od 1. januára 2021, kedy sa na Slovensku začalo očkovať proti ochoreniu COVID-19, do konca júla bolo na koronavírus pozitívnych celkom 464 475 osôb. Z tohto počtu malo v anamnéze očkovanie celkom 9 181 ľudí, čiže necelé 2 %.

Minimum prípadov medzi zaočkovanými

Z toho prvou dávkou bolo očkovaných 6 953 osôb, čo predstavuje 1,5 %, druhou dávkou 2 084, teda 0,45 %. Pri 144 prípadoch nebol zistený počet dávok. Informoval o tom Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Viac o téme: Koronavírus

Prvou dávkou očkovania proti COVID 19 bolo ku koncu júla zaočkovaných celkom 2 207 977 osôb. V tejto skupine sa zaznamenalo celkom 6 953 prípadov ochorení, to znamená u 0,32 % očkovaných prvou dávkou. Druhou dávkou bolo očkovaných 1 970 254 osôb, u ktorých sa zaznamenalo celkom 2 084 ochorení, čo predstavuje 0,11 %. V 213 prípadoch nebol počet dávok udaný. Deväť osôb bolo pozitívnych po podaní jednodávkovej vakcíny.

Dominuje delta variant

Ak zoberieme do úvahy len ochorenia u tých, ktorí majú odstup od druhého očkovania viac ako 14 dní, a po podaní jednodávkovej vakcíny, teda tých, u ktorých sa očakáva najvyššia efektivita ochrany, takýchto prípadov bolo celkom 1 229, čiže 0,09 %,“ zdôraznila Mária Avdičová z Regionálneho ÚVZ v Banskej Bystrici.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas podotkol, že na Slovensku už dominuje delta variant a počet pozitívnych prípadov pozvoľna rastie. „Je dôležité, aby sme sa chránili všetkými dostupnými spôsobmi. Najefektívnejšou ochranou pred ochorením COVID-19, ale aj pred ťažkým priebehom a hospitalizáciou, je však očkovanie, ktoré je v súčasnosti dostupné pre každého,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MikasMarek EliášMária Avdičová
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR