Očkovanie na Slovensku viazne. Aspoň vakcína funguje, aj keď poriadne bolí, hovoria zdravotníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, vakcína, Pfizer, BioNTech
Vakcína od spoločností Pfizer a BioNTech. Foto: ilustračné, SITA/AP

Počet zaočkovaných Slovákov tento týždeň prekročil hranicu 115-tisíc. Mohlo to byť aj viac, no viaceré nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) deklarujú problém s dostupnosťou vakcín.

Miroslav Valaštík, riaditeľ Kancelárie ANS, upozornil, že aj keď nemocnice majú pripravený zdravotnícky personál a vybudované vakcinačné centrá s kapacitou zaočkovať stovky ľudí denne, stále nemajú od Ministerstva zdravotníctva SR dodané prisľúbené vakcíny.

„Vnímame to ako veľký problém nielen z pohľadu neskoršieho zaočkovania celej populácie a tým pádom väčšieho zdravotného rizika a záťaže na nemocnice, ale aj z pohľadu tisícok ľudí, ktorí boli objednaní na očkovanie,“ povedal Valaštík.

Problémy na všetkých frontoch

Rezort zdravotníctva opakovane avizoval, že ďalšie dodávky vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech budú meškať, čo je však problémom celej Európy. Ministerstvo však v rámci Národnej očkovacej stratégie čelí aj ďalším ťažkostiam.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Po otvorení registrácie na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre ľudí starších ako 75 rokov bolo ich call centrum opäť preťažené. Nápor na linky vzrástol až na 500 hovorov v jednej sekunde, ako informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Ak sa seniori aj dovolali, zrejme im to veľmi nepomohlo. Väčšina nemocníc má totiž všetky termíny obsadené.

Eliášová zároveň počas štvrtka oznámila, že niektoré očkovacie miesta budú od februára zatvorené. Dôvodom sú napríklad naplnené kapacity v súvislosti s vakcínou či personálom alebo že sa očkuje druhá dávka už zaočkovaných.

Prvé úmrtie

Vysoký záujem o očkovanie na Slovensku zdá sa nepokazili ani správy o prvom pacientovi, ktorý po podaní vakcíny zomrel. Išlo o pacienta vo vyššom veku (79) s viacerými chronickými ochoreniami, a práve tie pitva určila ako hlavnú príčinu úmrtia.

„Štátnemu ústavu bolo nahlásené aj prvé úmrtie. Ide o prípad podobný tým, ktoré poznáme z Nórska, Nemecka či iných európskych krajín,“ oznámil hovorkyňa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková.

ŠÚKL zatiaľ eviduje viac ako 350 hlásení na podozrenia na nežiaduce účinky po vakcíne Comirnaty, pričom najčastejšie ide o bolestivosť v mieste vpichu a bolesť ramena či končatiny, do ktorej bola podaná vakcína. Nevyrovná sa však bolesti po očkovaní vakcínou Moderna.

Boľavá ruka

V uplynulých dňoch sa na v zahraničných médiách objavili fotografie ľudí, ktorí majú po očkovaní vakcínou Moderna na rukách naozaj bolestivo vyzerajúce podliatiny. Napriek tomu sa väčšina sveta, ako aj slovenskí lekári, tešia z účinnosti vakcíny.

Dobré správy priniesol napríklad Milan Kulkovský, primár z Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici, ktorý ešte v decembri 2020 ochorenie COVID-19 prekonal. Jeho manželka sa od neho však nenakazila.

Vakcina moderna ockovanie.jpg
Po očkovaní vakcínou Moderna sa niektorým ľuďom objavia takéto podliatiny. Sú neškodné, no boľavé. Foto: USA Today (eu.usatoday.com)
Vakcina moderna ockovanie..jpg
Po očkovaní vakcínou Moderna sa niektorým ľuďom objavia takéto podliatiny. Sú neškodné, no boľavé. Foto: USA Today (eu.usatoday.com)

„Keďže sme zdravotníci, obaja sme sa dali zaočkovať. 14 dní po očkovaní sme si doma urobili protilátkový rýchlotest z krvi. Mne vyšli pozitívne, manželka ich mala naďalej negatívne,“ píše na sociálnej sieti Kulkovský.

Vakcína funguje

Lekár ďalej píše, že podľa pôvodného plánu mali dostať koncom tohto týždňa druhú dávku, no „posunulo sa to o týždeň“. Napriek tomu Kulkovský manželke opäť spravil protilátkový rýchlotest, ktorý už ale vyšiel pozitívny. 

Znamená to, že už po prvej dávke a po 19. dňoch od podania prvej dávky vakcíny sa človeku vytvoria protilátky proti vírusu SARS-CoV-2. Očkovanie funguje. Keď teda budete na rade, neváhajte,“ vyzýva Kulkovský.

Pod jeho príspevkom sa minimálne štyria ďalší zdravotníci ozvali s tým, že aj oni mali pozitívny test na protilátky: Katarína Petrincová po 21 dňoch, Ivana Markušová po 14, Patrícia Petrášová Mihalíková po 23 a Silvia Magyarová po 13 dňoch.

Morálka zdravotníkov

Marika Papinčáková, ktorá pracuje v Nemocnici s poliklinikou Andreja Leňa v Humennom zase skonštatovala, že očkovanie pozitívnym spôsobom vplýva aj na pracovnú morálku zdravotníkov.

„Ja osobne chodím teraz, necelé tri týždne po prvej dávke, do práce s omnoho lepším pocitom ako predtým, respektíve s menšími obavami o seba a blízkych, a to napriek tomu, že namiesto pediatrie som teraz začala chodiť do ´kovidišťa´,“ napísala Papinčáková.

Po týchto správach sa zdá, že účinnosť vakcíny Comirnaty od spoločností Pfizer a BioNTech je naozaj taká vysoká, ako výrobca avizoval. Kulkovský však upozorňuje, že napriek tomu treba byť opatrní, nakoľko „minimálne prvé dva týždne po prvej dávke ešte nie ste chránení“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Magdaléna JurkemíkováMilan KulkovskýMiroslav ValaštíkZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaBioNTechModernaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNsP Nemocnica s poliklinikou Andreja Leňa HumennéNsP Nemocnica s poliklinikou Považská BystricaPfizerŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv