Očkovanie onkologických pacientov je menej účinné, odporúčanie však závisí od ošetrujúceho lekára

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Očkovanie, vakcína
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Ted S. Warren, File)

Očkovanie onkologických pacientov proti ochoreniu COVID-19 závisí od odporúčania ošetrujúceho lekára. Ten zohľadňuje konkrétny profil pacienta a tiež všetky rizikové faktory, očkovanie v tomto prípade prebieha podľa odporúčania výrobcu.

Ako na sociálnej sieti informoval Národný onkologický ústav (NOÚ), onkologickí pacienti sú zaradení v druhej vlne očkovania. O jej spustení bude verejnosť informovať Ministerstvo zdravotníctva SR. Súbežne s časom spustenia očkovania ľudí z druhej vlny budú známe aj vakcinačné centrá, ktoré budú týchto ľudí očkovať.

Účinnosť vakcíny je nižšia

Ako uviedol prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ Ľuboš Drgoňa, účinnosť vakcín u onkologických pacientov je všeobecne nižšia ako u bežnej populácie. Účinnosť však stúpa s časom od ukončenia protinádorovej liečby, závisí aj od jej typu.

Viac o téme: Koronavírus

Ideálny čas pre očkovanie je po skončení protinádorovej liečby, a to po troch až štyroch týždňoch. V prípade, že liečba prebieha, odporúča sa podanie vakcíny tak, aby bol imunitný systém schopný vytvoriť protilátky, a teda približne dva týždne pred ďalšou liečbou.

Zhoršenie stavu zatiaľ nespozorovali

Drgoňa odporúča očkovanie rodiny onkologického pacienta, a to najmä v prípade, ak nemôže byť očkovaný samotný pacient.

Bezpečnosť schválených vakcín proti COVID-19 je porovnateľná ako pri iných vakcínach, predpokladáme identické spektrum nežiaducich účinkov ako u bežnej populácie. Zhoršenie nádorového ochorenia alebo jeho návrat po očkovaní nie sú všeobecne pozorované,“ doplnil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ľuboš Drgoňa
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNOÚ Národný onkologický ústav