Očkovanie proti koronavírusu by malo dobrovoľné, vyhlásil hlavný hygienik Mikas

Ján Mikas
Hlavný hygienik Ján Mikas. Foto: SITA/Úrad vlády SR
  • aktualizované 23. novembra, 15:44

Očkovanie proti koronavírusu by malo byť dobrovoľné. Pred zasadnutím Ústredného krízového štábu to v pondelok povedal hlavný hygienik Ján Mikas. „Ja som zástanca toho, že by to malo byť na dobrovoľnej báze,“ skonštatoval Mikas.

Mali by byť ľuďom však podľa neho odkomunikované aj plusy a aj mínusy tohto očkovania. „Podstatné je, aby sa dali zaočkovať rizikové skupiny. Z epidemiologického pohľadu je to dôležité,“ dodal Mikas.

Viac o téme: Koronavírus

Ešte minulý týždeň sa v rámci EÚ objavili úvahy, že ľudia, ktorí nebudú očkovaní, tak si ich členské krajiny nepustia na svoje územie.

„Buď budú musieť ukázať očkovací preukaz, alebo aktuálny PCR test. Zrejme takéto obmedzenia budú. Inak povedané, ľudia, ktorí sa rozhodnú dobrovoľne neočkovať, tak budú na Slovensku, alebo, keď budú chcieť ísť do zahraničia, tak si budú musieť zaplatiť PCR test,“ povedal premiér Igor Matovič k obmedzeniu v rámci cestovania.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Čo sa týka vnútroštátnych obmedzení, ak sa niekto rozhodne nedať zaočkovať proti koronavírusu, nemali by podľa Matoviča tí, čo sa dajú zaočkovať, doplácať na tých, ktorí sa nezaočkujú.

Vylúčil zásah do osobnej slobody, no mali by na Slovensku podľa neho platiť ochranné opatrenia. „Napríklad tí, čo sa nedajú zaočkovať, tak budú nosiť naďalej rúška,“ dodal Matovič.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas