Očkovanie proti koronavírusu rôznymi dávkami bude mať presné pravidlá, informuje ministerstvo

Vakcína, koronavírus, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm, Pfizer
Vakcíny proti koronavírusu Foto: ilustračné, SITA/AP

Očkovanie dvomi rôznymi dávkami bude na Slovensku dostupné len za presne stanovených pravidiel. V tlačovej správe o tom informuje Ministerstvo zdravotníctva SR. Kombinácia vakcín by totiž podľa slovenských odborníkov mala byť realizovaná výlučne z dôvodu zdravotnej kontraindikácie pre podanie druhej dávky rovnakej vakcíny.

Druhá dávka odlišnej vakcíny tak bude môcť byť podaná len zo zdravotných dôvodov, alebo v prípade nedostupnosti danej vakcíny na trhu, prípadne ak sa človek očkoval prvou dávkou v zahraničí, a táto vakcína nie je dostupná na Slovensku.

Viac o téme: Koronavírus

V prípade, ak vakcinačné centrum očkuje mimo nastavených pravidiel, daný úkon je plne v zodpovednosti vakcinačného centra (posúdiť kontraindikáciu môže aj priamo lekár vo vakcinačnom centre),“ upozorňuje rezort zdravotníctva. Vakcíny sa môžu kombinovať tak, že prvá dávka bude vektorová vakcína a druhá dávka mRNA vakcína, alebo bude prvú dávku tvoriť mRNA vakcína a druhú vektorová vakcína. V oboch prípadoch platí, že časový interval musí byť minimálne 28 dní a môže byť až do 12 týždňov avšak s aspektom dosiahnutia plnej ochrany neskôr.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom