Očkovať treba aj mladých ľudí. Protilátky po prekonaní COVID-19 ich nemusia dostatočne chrániť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
COVID 19: Očkovanie učiteľov v Trnavskom kraji
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

Očkovanie proti novému koronavírusu je zatiaľ najsilnejšou zbraňou, akou s ním možno bojovať. Vakcinačné programy sa v rôznych krajinách líšia a i samotné podávanie vakcín ide niekde pomerne rýchlo a inde zase pomaly.

Slovensko začalo očkovať najohrozenejšie skupiny – seniorov, zdravotníkov, ktorí zachraňujú životy a postupne začali dostávať prvé dávky čoraz mladší občania.

Pravdou je, že ani mladí ľudia nie sú chránení pred vírusom a ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje. Patria však do skupiny, ktorá si musí na očkovanie počkať najdlhšie.

Protilátky nestačia

Ak už mladí ľudia prekonali ochorenie, vytvorili sa u nich protilátky, ktoré ich do veľkej miery chránia pred reinfekciou, no nie úplne.

Vedcov z Icahn School of Medicine at Mount Sinai v New Yorku a Naval Medical Research Center zaujímalo, ako na tom v skutočnosti mladí ľudia sú a prečo je dôležité očkovať aj ich.

Rozsiahlu štúdiu vykonali na vzorke 3 249 mladých, zdravých členoch ozbrojených síl USA vo veku od 18 do 20 rokov. Výsledky zverejnili v žurnále The Lancet Respiratory Medicine.

Dôležitý moment v očkovaní

Vedúci projektu Stuart Sealfon uviedol, že ich zistenia dokazujú, že reinfekcia u mladých ľudí je pomerne bežná. Dodal, že po opätovnej infekcii môžu vírus ďalej šíriť na iných ľudí.

„Toto je dôležitý moment, na ktorý musíme myslieť v rámci očkovania. Mladí ľudia by mali dostať vakcínu čo najskôr, keďže je potrebná na posilnenie imunitnej reakcie, prevenciu reinfekcie a zníženie prenosu,“ povedal.

Štúdia, ktorú vykonali medzi májom a novembrom 2020 odhalila, že približne 10 percent účastníkov, ktorí boli predtým infikovaní vírusom (séropozitívni), sa opäť infikovali v porovnaní s 50 percentami respondentov, ktorí predtým neboli infikovaní (séronegatívni).

Druhá skupina mala päťnásobne väčšie riziko infekcie ako séropozitívni, ktorí sú stále náchylní na infekciu.

Imunitné reakcie

Z 2 346 osôb, ktoré mohli podstúpiť kompletnú analýzu, bolo na začiatku výskumu séropozitívnych 189 a 2 247 bolo séronegatívnych. V obidvoch skupinách sa počas trvania projektu objavilo 1 098 nových prípadov infekcie. Medzi séropozitívnymi to bolo 19 prípadov (10 percent) a v druhej skupine zas 1 079 (48 percent).

Pre pochopenie reinfekcií autori študovali imunitné reakcie reinfikovaných a neinfikovaných respondentov. Zistili, že u séropozitívnych mali respondenti, ktorí sa opäť nakazili, oveľa nižšiu úroveň protilátok oproti tým, ktorí sa opätovne neinfikovali.

U séropozitívnej skupiny boli neutralizujúce protilátky menej časté. Počas šesťtýždňovej analýzy ich našli u 45 z 54 neinfikovaných ľudí (83 percent) a u šiestich (32 percent) z 19 opätovne nakazených.

Riziko prenosu

Pri porovnaní nových infekcií medzi séropozitívnymi a séronegatívnymi respondentmi autori zistili, že vírusová záťaž u reinfikovaných séropozitívnych osôb bola v priemere len o 10-krát nižšia ako u nakazených séronegatívnych.

To môže znamenať, že niektorí reinfikovaní jednotlivci stále môžu mať dostatočné množstvo vírusu na prenos na iné osoby.

Väčšina nových prípadov u séropozitívnych bolo asymptomatických, a to až 84 percent. V druhej skupine to bolo 68 percent. Žiadneho respondenta nemuseli hospitalizovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Stuart Sealfon
Firmy a inštitúcie Icahn School of Medicine at Mount SinaiNaval Medical Research CenterThe Lancet Respiratory Medicine