Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Percenta.jpg
Foto: Pixabay.com
29. 11. 2018 11:45 Poisťovníctvo od SITA

Od 1. januára budúceho roku bude sadzba za poistencov štátu 3,2 %

V konkrétnych číslach pre rok 2019 bude platba za poistencov štátu na úrovni 1,015 mld. eur, čiže o 55 mil. eur viac oproti navrhovanému rozpočtu.

Od 1. januára 2019 do 31. decembra 2019 bude sadzba zdravotného poistenia za poistencov štátu 3,2 %. Poslanci totiž vo štvrtok schválili vládny návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach.

Novú sadzbu navrhol v pozmeňujúcom návrhu poslanec strany Smer – SD Ladislav Kamenický.

V pozmeňujúcom návrhu sa zdôvodňuje zmena sadzby dohodou poslancov NR SR, ministra financií a ministerky zdravotníctva.

V konkrétnych číslach pre rok 2019 bude platba za poistencov štátu na úrovni 1,015 mld. eur, čiže o 55 mil. eur viac oproti navrhovanému rozpočtu.

Úrad nebude vymáhať nedoplatky

Ďalším dôsledkom prijatia vládnej novely zákona o zdravotných poisťovniach je, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) už nebude vymáhať pohľadávky na poistnom.

Podľa dôvodovej správy sa vymáhanie pohľadávok na poistnom v súčasnosti realizuje dvoma spôsobmi, výkazom nedoplatkov prostredníctvom zdravotných poisťovní alebo platobným výmerom prostredníctvom úradu.

Prijatím návrhu sa ruší možnosť vydania platobného výmeru ÚDZS, nakoľko tento nemal dostatočný čas na preverenie situácie poistenca.

Cieľom je zabezpečiť, aby vymáhanie pohľadávok na poistnom sa v prvom stupni realizovalo výlučne prostredníctvom zdravotných poisťovní.

Úlohy druhostupňového (odvolacieho) orgánu v plnej miere prevezme ÚDZS.

Zmeny v prerozdeľovaní

Prerozdeľovanie poistného sa v súčasnosti robí pri zohľadnení demografických indexov, farmaceuticko-nákladových skupín a nadlimitnej sumy.

Napriek týmto prvkom prerozdeľovací systém nedostatočne predpokladá výdavky na zdravotnú starostlivosť v budúcnosti.

„Je snahou zachovať prerozdeľovací mechanizmus a naďalej ho zdokonaľovať tak, aby v čo najvyššej miere bránil selekcii rizika poisťovňami, a aby každá poisťovňa mala k dispozícii rovnaký objem zdrojov na poistenca s vybranými charakteristikami,“ píše sa v správe.

V situácii, kedy zdravotná poisťovňa spravuje verejné zdroje, je podľa dôvodovej správy nevyhnutné, aby zdravotné profily poistencov jednotlivej zdravotnej poisťovne nespôsobovali nerovnaké postavenie zdravotných poisťovní navzájom.

Preto sa navrhuje nový parameter „viacročné nákladové skupiny“, podľa ktorého sa na základe nákladov z posledných troch rokov pre každého poistenca stanoví index rizika nákladov.

Odporúčané články

Stratifikácia ústavným zákonom sa odbornej verejnosti nepozdáva Stratifikáciu najprv schváli vláda, potom bude Kalavská rokovať so stranami

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Štyroch turistov v poľských Tatrách zabili blesky, bolo medzi nimi aj dieťa Objednávka vraždy Žilinku bola priorita, ale zomrieť mala údajne aj jeho žena a deti Spolupráca Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd sa po vypršaní koaličnej dohody nekončí, vyhlásil Fico Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu K bodnutému mužovi v Hlohovci privolali policajtov, ale počas prevozu do nemocnice zomrel Foto: Agresívneho vodiča museli spacifikovať policajti, na urgente mal podstúpiť krvné testy Húfnice Zuzana 2 pomôžu slovenskej armáde aj priemyslu, hovorí Martin Dušanič z SOPK (rozhovor)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X