Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obhliadka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Thinkstock
3. 07. 2018 12:42 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Od 1. júla prehliadky mŕtvych tiel zabezpečujú organizátori

S úspešnými uchádzačmi verejného obstarávania uzatvoril úrad pred dohľad zmluvy na obdobie 12 mesiacov. Zmluvy sú zverejnené v Centrálnom registri zmlúv.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) ukončil proces verejného obstarávania, predmetom ktorého bolo zabezpečenie vykonávania prehliadok mŕtvych tiel prostredníctvom organizátora, vrátane prepravy prehliadajúcich lekárov na miesto výkonu prehliadky mŕtveho tela a späť na území jednotlivých samosprávnych krajov.

Úrad s úspešnými uchádzačmi verejného obstarávania uzatvoril zmluvy na obdobie dvanástich mesiacov. Informoval o tom ÚDZS.

Zmluvy sú zverejnené v Centrálnom registri zmlúv.

Pokryté sú všetky kraje

Výber dodávateľa sa uskutočnil verejnou súťažou, hodnotiacim kritériom bola najnižšia cena.

Do súťaže sa prihlásilo osem uchádzačov, pričom pre každý samosprávny kraj bola úradu doručená jedna ponuka a žiaden z nich nebol zo súťaže vylúčený.

„Od 1. júla 2018 sú tak prehliadky mŕtvych tiel zabezpečované prostredníctvom organizátorov, ktorí sú zodpovední za komplexné zabezpečenie prehliadok mŕtvych tiel prostredníctvom prehliadajúceho lekára na území všetkých samosprávnych krajov, čo zahŕňa samotný výkon prehliadky mŕtveho tela, ako aj prepravu lekárov na tento výkon a späť,“ uviedol úrad v tlačovej správe.

„V praxi to bude fungovať tak, že organizátor každý mesiac desať pracovných dní pred koncom mesiaca pošle Krajskému operačnému stredisku (KOS) zoznam prehliadajúcich lekárov na nasledujúci kalendárny mesiac. KOS bude následne pri nahlásení úmrtia kontaktovať prehliadajúceho lekára z tohto zoznamu,“ informoval predseda úradu Tomáš Haško.

Zároveň dodal, že každý uchádzač verejného obstarávania deklaroval čestným vyhlásením, že má k dispozícii dostatočný počet lekárov s oprávnením tak, aby daný samosprávny kraj vedel zabezpečiť. „Toto bola jedna zo základných podmienok verejnej súťaže,“ dodal.

Naďalej treba volať 112

V prípade úmrtia mimo zdravotníckych zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti (platí to aj pre domovy sociálnych služieb) sa postupuje tak, ako doteraz – to znamená, že v prípade úmrtia je nutné kontaktovať tiesňovú linku 112.

V prípade úmrtia v zdravotníckych zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti (nemocnice, domovy ošetrovateľskej starostlivosti, hospice, liečebne…) je potrebné, aby si výkon prehliadky mŕtveho tela zabezpečili prostredníctvom vlastného prehliadajúceho lekára.

Odporúčané články

Pacientovi v nitrianskej nemocnici operovali nesprávne koleno Ministri odobrili zvolenie Jozefa Ráža a Juraja Váňu do Dozornej rady ÚDZS

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X