Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekarnik
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Thinkstock
15. 03. 2019 7:04 Ostatné Marek elias.jpg od SITA

Od pondelka začína Týždeň adherencie

Pod tajuplným názvom „adherencia“ sa skrýva ochota liečiť sa a dodržiavať zásady zdravého životného štýlu a správneho užívania liekov.

Poctivý prístup k liečbe znižuje riziko úmrtí zo všetkých príčin o viac než 40 percent. No i tak približne polovica chronicky chorých ľudí má problém riadne užívať lieky či zmeniť životný štýl. Ako uvádza kardiologička a prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Slavomíra Filipová, adherencia je spôsob, akým sa hodnotí spolupráca pacienta s liečbou.

Je to aj jeden z dôležitých parametrov, ktorým sa vyhodnocuje úspešnosť liečby vysokého krvného tlaku. „Na to, aby pacient dosiahol také hodnoty krvného tlaku, ktoré sú pre neho bezpečné, vplýva niekoľko faktorov. Osobnosť pacienta a jeho ochota liečiť sa, kvalita liečby a samozrejme aj lekár, ktorý mu venuje dostatok času, aby mu vysvetlil charakter ochorenia, spôsob liečby aj v súvislosti s dlhodobým dodržiavaním liečby,“ vysvetľuje Filipová.

Nízka adherencia prináša negatívne zdravotné dôsledky. Ide napríklad o zlyhanie liečby či zvýšený počet hospitalizácií, čo celosvetovo predstavuje ročné výdavky viac než sto miliárd dolárov.

Tabletky, lieky
Foto: Thinkstock.com

Prieskum: Pacienti na lieky zabúdajú, cítia sa dobre, alebo majú pocit, že im škodia

Nedôsledný prístup k liečbe a nedodržiavanie jej pravidiel potvrdil u pacientov aj prieskum agentúry Ipsos. Iniciovala ho farmaceutická spoločnosť Teva.

Do prieskumu sa zapojilo tisíc Slovákov a Čechov s diabetom II. typu, hypertenziou alebo obezitou.

Až 53% respondentov uviedlo, že niekedy svoje lieky neužívajú podľa odporúčaní lekára. Štvrtina opýtaných Slovákov s hypertenziou uviedla, že si pravidelne nekontroluje ani hladinu krvného tlaku.

Adherencia k liečbe sa pohybuje vo všeobecnosti okolo 50 % bez ohľadu na to, akými zdravotnými problémami pacienti trpia.

Dôvody neužitia liekov podľa odporúčania lekára sú rôzne. Až 18 % pacientov s chronickými ochoreniami zabúda užiť svoje lieky na pravidelnej báze.

Ďalšími dôvodmi je užívanie viacerých liekov naraz, pacientove presvedčenie, že lieky naňho nepôsobia dobre, ale aj pocit, že sa pacient cítil dobre, a teda nemal potrebu liek užiť.

Napriek tomu si je až 57 % pacientov s diabetom vedomých toho, že lieky im môžu pomôcť len vtedy, keď ich pravidelne užívajú.

Lekári sa s neporiadnou liečbou stretávajú často

Všeobecní lekári majú časté skúsenosti s tým, že pacienti vynechávajú liečbu, ktorú im naordinoval lekár. Prípadne si dávkovanie liekov sami upravujú, uviedla Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska.

„Jednou z príčin je nedomyslenie takéhoto konania zo strany pacienta, pretože má pocit, že liek nepotrebuje. Neuvedomuje si, že nedodržiavaním liečebného režimu môže ohroziť svoje zdravie a neraz aj život,“ približuje Palušková.

Na správne užívanie liekov pacientom má však vplyv aj komfort pri jeho užívaní a dostatok informácií, či už zo strany lekára/lekárnika/zdravotnej sestry, alebo aj prostredníctvom edukačných materiálov.

Spoločnosť Teva preto od pondelka začína s Týždňom adherencie. Niesť sa bude pod názvom Chcete sa liečiť účinne? Liečte sa správne.

Cieľom podujatia je upozorniť pacientov so spomínanými chronickými ochoreniami na dôležitosť zodpovedného prístupu k liečbe a aj možné následky v prípade opaku.

K téme

Muži sa nezaujímajú o svoje zdravie, na rakovinu prostaty zomrie ročne 600 z nich Pacienti s Addisonovou chorobou sa stretnú v Ružomberku

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X