Odborári hovoria o diskriminácii a odmietajú, aby peniaze z plánu obnovy išli len do štátnych nemocníc

Peniaze, lekár, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zdravotnícki odborári odmietajú, aby boli prostriedky z plánu obnovy alokované len do pár vybraných nemocníc. Takýto postup by Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb považoval za neférový a diskriminačný.

Prehlbovanie rozdielov

Miliarda eur na rekonštrukciu a modernizáciu má ísť podľa nich do nemocníc a slúžiť zdravotníkom a pacientom po celom Slovensku. Odborári preto žiadajú vládu, aby pri prideľovaní týchto prostriedkov postupovala otvorene a transparentne.

„Máme informácie, že malé a stredné nemocnice, ktoré nie sú v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, sa nebudú môcť uchádzať o peniaze z plánu obnovy. To by malo, samozrejme, negatívne dôsledky pre zdravotníkov, ktorí v týchto zariadeniach pracujú, ale aj pre pacientov. Zároveň to znamená vytvorenie ešte väčších rozdielov medzi štátnymi nemocnicami a tými ostatnými,“ upozornil predseda zväzu Anton Szalay.

Diskriminačný prístup

Odborári označili takýto prístup za diskriminačný. Ak podľa nich takéto rozhodnutie padne, pacienti v regiónoch zrejme z balíka peňazí z plánu obnovy určeného pre celé slovenské zdravotníctvo, neuvidia nič.

„Ide pritom o nemocnice, ktoré slúžia desiatkam tisíc obyvateľov v okresných mestách a ich spádových oblastiach. Aj preto som dnes požiadal ministra zdravotníctva o zvolanie odvetvovej tripartity, na ktorej by sa prerokovala aj táto téma,“ uzavrel Szalay.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton Szalay
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSlovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb