Odborníci odporúčajú dvojmetrový sociálny odstup. Nové zistenia o koronavíruse hovoria niečo iné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto: SITA (Henning Bagger/Ritzau scanpix via AP)

Viacerí odborníci tvrdia, že na to, aby ste si koronavírus udržali v bezpečnej vzdialenosti od vášho tela, postačí dvojmetrový sociálny odstup. Naozaj je to tak?

Podľa BBC sa názory na bezpečnú vzdialenosť medzi ľuďmi rôznia. Niektorí odporúčajú najmenej metrový odstup, ale objavili sa aj návrhy 1,5 a 1,8-metrových odstupov. Štandardom je dvojmetrový odstup, ktorý je zaužívaný aj na Slovensku.

Podľa expertov narastá riziko nákazy nielen s užšou vzdialenosťou, ale aj s časom. Osobný kontakt s inými ľuďmi by preto nemal trvať viac ako 15 minút.

Kde sa vzalo pravidlo dvoch metrov?

Korene pravidla siahajú až do 30. rokov minulého storočia, kedy vedci zistili, že vírusy sa šíria pomocou drobných kvapôčok uvoľňovaných pri kašľaní alebo kýchaní. Niektoré z nich spadnú na zem, iné odnesie prúdenie vzduchu.

Pozorovali, že väčšina kvapôčok sa dostane maximálne do vzdialenosti jedného až dvoch metrov.

Vírus sa však nemusí šíriť len kvapôčkami, ale aj najmenšími vírusovými časticami v aerosóle. A tie môžu byť aj oblaku vydychovaného vzduchu.

Falošný pocit bezpečia

Podľa profesorky Lydie Bourouiba z Massachusetts Institute of Technology (MIT) dáva ľuďom teória o bezpečnej dvojmetrovej vzdialenosti falošný pocit bezpečia. Miniatúrne častice vírusu zo zakašľania zachytila pomocou vysokorýchlostnej kamery až vo vzdialenosti šiestich metrov.

Zo štúdie, ktorú urobili čínski experti v nemocniciach, vyplýva, že bezpečná vzdialenosť by mala byť najmenej dvojnásobná, teda 4-metrová. Vedci však netušia, či sú častice vírusu prítomné v aerosóle rovnako infekčné ako pri kvapôčkovom prenose.

Najväčším rizikom sú uzavreté priestory

Riziko nákazy, a teda šírenia kvapôčok do okolia, znižuje nosenie rúšok. Dokonca aj podomácky vyrobené rúško z vhodného materiálu môže zachytiť viac ako 80 percent vírusových častíc.

Nosiť by ste ho mali najmä v interiéri. Podľa štúdie japonských vedcov je totiž pravdepodobnosť nákazy v uzavretom priestore 19-krát vyššia ako vonku pri pobyte na čerstvom vzduchu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať