Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euros
Foto: Stockvault.net
11. 05. 2016 14:07 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Odborníci určili opatrenia pre podporu transparentnosti v zdravotníctve

Ide pri tom o cenové porovnávanie nákupov zdravotníckeho materiálu a liekov, vypracovanie metodiky dobrého nákupu pre nemocnice, ako aj zverejnenie štandardných diagnostických a liečebných postupov pri práci zdravotníckeho personálu.

Zavedenie a zverejnenie kritérií a ich vyhodnotenia pri prideľovaní zmlúv poskytovateľom zo strany zdravotných poisťovní je najdôležitejšie opatrenie, ktoré by v boji proti neefektívnosti a klientelizmu v zdravotníctve mal minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker prijať ako prvé. Vyplýva to z prieskumu 16 predstaviteľov štátneho, súkromného a neziskového sektora venujúceho sa reforme zdravotníctva na Slovensku.

Prieskum organizovala Transparency International Slovensko v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a zverejnený bol na seminári Transparentnosť – nástroj na zvýšenie kvality zdravotníctva? 10. mája.

K ďalším kľúčovým opatreniam patria podľa prieskumu cenové porovnávanie nákupov zdravotníckeho materiálu a liekov, vypracovanie metodiky dobrého nákupu pre nemocnice, ako aj zverejnenie štandardných diagnostických a liečebných postupov pri práci zdravotníckeho personálu. Odborníci ocenili aj dôležitosť kvalitne zverejnených zmlúv poisťovní s možnosťou vyhľadávať v nich a vidieť konkrétne úhrady, meranie kvality poskytovateľov či podrobné a pravidelné zverejňovanie hospodárenia nemocníc.

Samotné ministerstvo zdravotníctva pritom podľa Transparency International považuje transparentnosť za dôležitú. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker na seminári zdôraznil, že transparentnosť má dôležitý prevenčný účinok, a to nielen vo verejných zákazkách, ale aj pri výberových konaniach na miesta manažérov nemocníc.

„Ministra berieme za slovo a okrem kontroly ponúkame sektoru spoluprácu, napríklad pri implementácii protikorupčných opatrení v nemocniciach,“ povedal riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.

K téme

Ministerstvo nevyvodí personálnu zodpovednosť pre problém s Medirexom Medirex a VšZP sa dohodli. Zatiaľ

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Španielsko čakajú voľby, žiadny líder nedokázal získať podporu parlamentu pre zostavenie vlády Kostry „Milencov z Modeny“ podľa vedcov patria mužom, vzťah medzi nimi však zostáva tajomstvom Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone Pellegriniho vláda rokovala v Giraltovciach, k tradičnému miliónu pridala takmer tristotisíc eur

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X