Oddlženie nemocníc vláda zatiaľ na stole nemá

Vláda
Foto: SITA / Marko Erd

V pondelok sa na Úrade vlády SR zídu ministri na zasadnutí kabinetu. V programe však zatiaľ chýba koncept oddlženia nemocníc.

Návrh ministerstva zdravotníctva už mali ministri prerokovať 28. júna, šéf rezortu Tomáš Drucker sa však rozhodol ho stiahnuť z programu s odôvodnením, že niektoré otázky ešte treba prerokovať. Proti navrhovanému spôsobu oddlženia totiž ostro vstúpila Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK-MED).

“Nastaviť ceny zdravotníckeho materiálu na najnižšie ceny v regióne, štyri a viac rokov nezaplatiť a potom chcieť zľavu z ceny 2,5 % až 20 % je nemorálne a veľmi otázne z pohľadu udržania najmodernejších pomôcok a technológií v slovenskom systéme. Navyše ministerstvo zdravotníctva rieši iba najstaršie pohľadávky. Čo s tými mladšími, ktoré v čase oddlženia našich trojročných záväzkov budú už trojročné tiež?” uviedli dodávatelia v stanovisku.

Ešte ho môže doplniť

Následne sa koncept oddlženia ocitol na ďalšom rokovaní vlády nasledujúci týždeň – tentoraz sa však zrušilo samotné zasadnutie. Kým zdroje z politiky hovorili o napätí medzi predsedami koaličných strán Robertom Ficom a Andrejom Dankom, premiér ako oficiálny dôvod uviedol, že čakajú na vyriešenie otázky platov učiteľov.

To, že návrh oddlženia nie je uvedený v oficiálnom programe, ešte neznamená, že sa ním kabinet nebude v pondelok zaoberať. Drucker totiž môže tento bod doplniť aj priamo na zasadnutí.

Termín ďalšieho rokovania ešte nie je známy, vláda však obvykle počas väčšiny trvania letných prázdnin nezasadá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom