Odmena za očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Koľko platia v zahraničí a čaká to aj Slovákov?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sinovac, očkovanie
Niektoré spoločnosti, mestá aj štáty sa rozhodli podporiť záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 finančnou odmenou. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Srbsko vedie v rýchlosti vakcinácie na Balkáne, v krajine so siedmimi miliónmi obyvateľov dostali najmenej jednu dávku vakcíny už zhruba dva milióny ľudí. Záujem o očkovanie však nedávno klesol.

Srbská vláda v snahe opäť ho naštartovať preto začala ponúkať Srbom, ktorí sa nechajú zaočkovať, peniaze. Každému, kto do konca mája dostane aspoň jednu dávku vakcíny, vyplatia 3 000 srbských dinárov, čo je zhruba 25 eur.

Táto suma sa podľa portálu Euronews pritom rovná približne piatim percentám priemerného mesačného platu v krajine. Podobné finančné stimuly ponúkajú v niektorých krajinách aj zamestnávatelia svojim pracovníkom.

Súkromný sektor

Sieť supermarketov Lidl ponúka všetkým zamestnancom príplatok 200 dolárov, ak sa nechajú zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Pracovníci zo 125 amerických predajní tiež môžu požiadať o voľno v súvislosti s termínom na očkovanie, ako uvádza združenie AARP.

Voľno na štyri hodiny dostanú aj americkí pracovníci rýchleho občerstvenia McDonald’s. Sieť diskontných supermarketov Target svojim zamestnancom tieto štyri hodiny preplatí a ako bonus môžu získať 15 dolárov, ak si na očkovanie zavolajú tamojšiu taxi službu.

Výhody však neponúka iba súkromný sektor. Napríklad štátni zamestnanci, ktorí sa dajú zaočkovať v Marylande, majú nárok na 100 dolárov. V Detroite rozdávajú predplatené debetné karty v hodnote 50 dolárov tým, ktorí niekoho zavezú na očkovanie.

Americká cesta u nás?

Niektoré americké štáty zachádzajú ešte ďalej. Guvernér Jim Justice koncom apríla oznámil, že každý obyvateľ Západnej Virgínie vo veku od 16 do 35 rokov, ktorý sa nechá zaočkovať, dostane dlhopis v hodnote 100 dolárov.

Podobný scenár v prípade upadajúceho záujmu o očkovanie na Slovensku pripustil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) na piatkovej tlačovej konferencii. Konkrétne uviedol, že majú pripravené viaceré alternatívy k aktuálnej kampani.

„Áno, samozrejme, sú rôzne scenáre,“ odpovedal minister na otázku, či zvažujú niečo podobné, ako zaviedli minulý týždeň Srbi. Lengvarský zároveň dodal, že sa situácia „vyvíja veľmi rýchlo“, preto o pláne B či dokonca C podrobnejšie hovoriť nechcel.

Vakcína je sloboda

Kampaň „Vakcína je sloboda“ stále pokračuje v rámci informačno-komunikačnej fázy. Okrem osobných odkazov slovenských osobností z oblasti vedy, kultúry či športu sa v médiách a na sociálnych sieťach objavujú aj rôzne čiastkové kampane.

Ústrednou stránkou je www.slovenskoproticovidu.sk, ktorá ponúka širokú databázu overených faktov o vakcínach, ale aj odborný obsah vytvorený v spolupráci s mimovládnymi a pacientskymi organizáciami. Vyvracia tiež hoaxy o očkovaní a odpovedá na najčastejšie otázky.

O slabom záujme o očkovanie však napriek tomu hovorí aj hlavná infografika, z ktorej vyplýva, že napriek všetkej snahe nám k dosiahnutiu cieľa 60-percentnej zaočkovanosti obyvateľstva chýba stále 2,7 milióna ľudí.

Radšej Pfizer

Podľa informácií portálu vZdravotníctve.sk pomerne veľká skupina ľudí čaká na otvorenie očkovania vakcínou od konzorcia Pfizer a BioNTech pre nižšie vekové kategórie. Vyplýva to aj z informácií Martina Vavrinčíka, bývalého kancelára strany SPOLU.

Vavrinčík sa ako chronicky chorý pacient s astmou rozhodol zaočkovať na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. Nakoľko v systéme bol zaregistrovaný viac ako tri týždne a nechcel na termín dlhšie čakať, vyskúšal ísť priamo do očkovacieho centra.

„Ak beriete aj Astru, choďte večer cca 19:30 pred štadión v deň, keď ňou očkujú. Podľa slov manažéra tú dostane skoro každý, kto príde, lebo je o ňu menší záujem, obzvlášť v čase, keď už je viac Pfizeru,“ uviedol na sociálnej sieti.

Je teda možné, že keď ľudia dostanú možnosť očkovať sa vakcínou, ktorú preferujú, záujem o očkovanie aspoň mierne stúpne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jim JusticeMartin VavrinčíkVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechMZ Ministerstvo zdravotníctva SRPfizer