Odmeny vyvolali slovnú vojnu. Matovič sa neospravedlnil, lekári sú zaskočení jeho reakciou

Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: SITA/Foto: SITA/Jana Birošová

Slovenská lekárska komora (SLK) v utorok na mimoriadnom brífingu vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby sa ospravedlnil za svoje výroky na adresu lekárov, ktorí podľa jeho predchádzajúcich slov nemali dostať odmeny určené pre zdravotníkov.

Po vlne kritiky Matovič svoje vyjadrenia upravil a na sociálnej sieti Facebook oznámil, že mimoriadne odmeny za pandemické mesiace dostanú aj lekári. Minister zdravotníctva Marek Krajčí neskôr potvrdil, že odmeny sa budú týkať všetkých zdravotníkov.

Komora žiadala premiéra o verejné ospravedlnenie, pretože podľa prezidenta SLK Mariana Kollára svojimi vyjadreniami „dehonestoval lekársky stav a symbolicky vyjadril postoj slovenskej verejnosti k lekárskej profesii“.

Matovič tvrdí, že nikoho neurazil

Ako však Matovič povedal na stredajšom brífingu, nikoho neurazil a ospravedlňovať sa nebude. Doplnil, že lekárov nespomínal, pretože z 50-miliónového balíka, o ktorom vtedy hovoril, dostanú odmeny len zdravotné sestry a lekári budú vyplatení z iného zdroja.

Podľa Matoviča ho na ospravedlnenie nevyzvali lekári, ale iba Marian Kollár, ktorý „mal tlačovku a chcel byť zaujímavý“.

Podľa SLK premiér pokračuje v konfrontačnom tóne

Matovičove slová však neostali bez opätovanej reakcie. „Premiér Igor Matovič vo svojej dnešnej (stredajšej, pozn. red.) odpovedi na otázky novinárov uviedol, že na ospravedlnenie ho vyzval nejaký Kollár a nie lekári a že dôvod na ospravedlnenie nevidí,“ okomentovala premiérovo vyjadrenie na sociálnej sieti Facebook SLK.

Ako komora dodala, „je zaskočená reakciou pána premiéra, ktorý si zjavne ešte asi stále neuvedomuje, že už nie je len občanom Matovičom, ale na tlačových konferenciách sa vyjadruje ako premiér tejto krajiny. Rovnako sa na tlačových konferenciách prezident Slovenskej lekárskej komory vyjadruje nie za občana Kollára, ale za lekárov.“

SLK zároveň doplnila, že ju mrzí, že premiér pokračuje v konfrontačnom a pre lekárov dehonestujúcom tóne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMarek KrajčíMarian Kollár
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora