Odoberať a diagnostikovať vzorky by mohli aj študenti zdravotníckych odborov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavirus, laboratórium
Zväz ambulantných poskytovateľov vyjadruje plnú podporu slovenským vedcom a odborníkom. Foto: ilustračné, Getty images

Odoberať vzorky a diagnostikovať ich budú môcť aj študenti zdravotníckych odborov. Umožňuje to novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v stredu schválila vláda.

Podľa nej budú môcť pomáhať pri testovaní aj študenti dennej formy štúdia pôrodnej asistencie, ktorí absolvovali najmenej dva semestre.

Odoberať vzorky a vyhodnocovať testy budú taktiež môcť študenti odboru laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve v dennej forme štúdia, ktorí absolvovali rovnako najmenej dva semestre, či študenti doktorského programu v odbore zubné lekárstvo, ktorí absolvovali minimálne osem semestrov.

Definícia zdravotníckeho pracovníka

Novelou sa rozširuje definícia zdravotníckeho pracovníka aj o žiakov druhého alebo tretieho ročníka na strednej zdravotníckej škole v odbore diplomovaná všeobecná sestra.

Dohliadajúcim zdravotníkom môže byť pritom iba lekár, zubný lekár, zdravotnícky záchranár, sestra alebo praktická sestra. Novelu v stredu schválila vláda aj s návrhom, aby sa ňou parlament zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.

Viac o téme: Koronavírus

Jednotlivé úkony pri spracovávaní vzoriek biologického materiálu, ktorý odobral odborne spôsobilý zdravotník, budú môcť vykonávať aj osoby, ktoré nemajú odbornú spôsobilosť. Dôvodom je zabezpečenie personálnych kapacít pri testovaní. Takáto osoba bude môcť vykonávať iba úkony, pri ktorých nepríde k priamemu kontaktu s testovanou osobou.

„Táto úprava má byť využitá výlučne počas mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu na doplnenie chýbajúceho zdravotníckeho personálu pri testovaní na ochorenie COVID – 19,“ dodal rezort zdravotníctva.

Cenovo prístupné testovanie osôb

Novela podľa rezortu zdravotníctva reaguje aj na potrebu systematicky vytvárať podmienky a priestor pre geograficky aj cenovo prístupné testovanie osôb na zistenie ochorenia COVID-19.

Cieľom organizačného mechanizmu je rýchla diagnostika a identifikácia osôb potenciálne šíriacich nákazlivé ochorenie. Zároveň sa tým predchádza aj škodám, ktoré by hrozili pri markantnom zhoršení epidemiologickej situácie.

Organizácia miest slúžiacich verejnosti na toto testovanie bude po novom v kompetencii ministerstva zdravotníctva a ministerstva vnútra. „Tým sa zabezpečí organizácia týchto miest na území Slovenskej republiky a aj testovanie osôb prekračujúcich hranice Slovenskej republiky. Samotná realizácia bude prebiehať prostredníctvom uzatvárania zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a predpokladá sa aj spolupráca so Slovenským Červeným krížom,“ uviedlo v materiáli ministerstvo zdravotníctva.

Nejasné náklady s mobilnými miestami

Ako v utorok povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí, nemocnice si budú môcť vyúčtovať všetky náklady spojené s mobilnými odbernými miestami. Uhrádzanie týchto nákladov bolo podľa neho doteraz veľmi nejasné, preto má tento problém vyriešiť zmena zákona.

Podľa predpokladov by sa mali zorganizovať odberné miesta na 32 hraničných priechodoch. Cenu za túto službu určí súkromný poskytovateľ, platiť si to bude osoba, ktorá prechádza hranicami.

„V súčasnej dobe z prieskumu cien na webových portáloch súkromných poskytovateľov sa ceny vyšetrenia antigénovým testom (výter, odčítanie výsledku) pohybujú v rozpätí od 10 eur po 25 eur,“ uzavrel rezort zdravotníctva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Krajčí