Okolo dofinancovania panujú nedorozumenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eura_pokladnicka.jpg
Foto: Pixabay.com
AKTUALIZOVANÉ – Čísla sú mätúce, každý sa na ne díva inak. Riaditeľom poisťovní prekážajú zmeny rozpočtu uprostred roka.

Malo to byť 90 miliónov eur, ktoré horko-ťažko ministerka dala dokopy. Predovšetkým malo ísť na to, čo si vymyslel štát: sociálne balíčky a rekreačné poukazy.

Prvé pochybnosti vyslovila Asociácia nemocníc Slovenska. Akým prepočtom má VšZP s vyše 60-percentným podielom na trhu dostať z 90 miliónov len 30 miliónov?

Člen zdravotníckeho tímu strany Sloboda a Solidarita Martin Barto sumu 90 miliónov spochybnil. „Táto suma vznikla z troch častí a každá má iný pôvod,“ povedal Barto na utorňajšej tlačovej besede.

Koľko to teda je?

To konieckoncov potvrdzuje aj ministerstvo zdravotníctva. „Časť prostriedkov bude medzi zdravotné poisťovne prerozdelená už v priebehu roka (52 mil. eur a 16 mil. eur), časť aspoň po predbežnom vykonaní ročného zúčtovania poistného za poistencov štátu (22 mil. eur),“ uviedlo MZ.

Suma 22 miliónov má byť teda podľa Barta akousi zálohou, keďže poisťovne ešte ročné zúčtovanie za poistencov štátu neuzavreli. „Tieto peniaze sú naplánované v štátnom rozpočte. Zdravotné poisťovne by ich dostali tak či tak koncom roka. Nejde teda o nové zdroje, len časovo posunuté,“ zdôraznil Barto.

SAS
Martin Barto a Janka Cigániková | Foto: SITA/Diana Černáková

Aj druhá zložka bola podľa Barta nie nová. Ministerstvá totiž vychádzali z počtu poistencov štátu na úrovni 2,77 milióna. V skutočnosti ich je však 2,9 milióna, čo štát uznal a pridal 28 miliónov eur.

Dofinancovanie je menšie, hovoria viacerí

Skutočné zvýšené zdroje podľa Barta pochádzajú až z tretej zložky, ktorá je výsledkom zvýšenia sadzby za poistencov štátu. To je spolu niečo vyše 40 miliónov eur.

Potvrdzuje to aj generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Martin Kultan. Podľa prepočtov Dôvery príde 46 miliónov eur. „Otázka je, či to bude stačiť na nároky nemocníc. Nebude,“ odpovedal hneď Kultan.

Ministerstvo zdravotníctva však trvá na svojom: do rezortu pribudne 90 miliónov eur. „Zásadne odmietame tendenčné tvrdenia opozičnej politickej strany SaS,“ reagovalo MZ.

VšZP kontra ANS

Chaos okolo financií je najviac viditeľný v spore Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Asociácie nemocníc Slovenska.

„Konflikt s ANS je založený na nedorozumení,“ hovorí generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková. Ako vysvetľuje, VšZP skutočne dostane 30 miliónov eur, a to z tretieho balíčka dofinancovania. Teda zo zvýšenia sadzby za poistencov štátu.

Zvyšné balíčky sú zosúladením rozpočtu s realitou. Po úprave počtu poistencov štátu sa totiž reálne do systému dostalo viac peňazí, ako udával rozpočet. Tieto financie už VšZP nemocniciam posunula.

ANS: Niekto nehovorí pravdu

Asociácia nemocníc Slovenska naďalej vidí rozpor. „Buď nehovorí o dofinancovaní zdravotníctva pravdu ministerstvo zdravotníctva alebo VšZP,“ konštatoval prezident ANS Marián Petko.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v stredu iniciovala pokračovanie rokovaní medzi VšZP a ANS, ktoré konalo v stredu popoludní. Obvykle pritom ministerstvo dáva od rokovaní poisťovní a poskytovateľov ruky preč. „Spôsob, akým tieto prostriedky zdravotné poisťovne prerozdelia medzi zariadenia, je v ich kompetencii,“ uviedlo ešte v utorok.

VšZP navyše rokovania s asociáciou uzavrela a ďalej chcela rokovať len s jednotlivými nemocnicami.

Ans_vszp_mz_rokovania.jpg
Foto: MZ SR

Nedohodli sa, budú však rokovať ďalej

Ani v stredu sporiace sa strany k dohode nedospeli.

Ako uviedol po rokovaní viceprezident ANS Jozef Mintál, obe strany prezentovali svoje pocity z doterajšieho priebehu rokovaní. Podľa Mintála ministerka zdôraznila, že oprávnené mzdové legislatívne nároky by nemali byť viazané na výkonnosť nemocnice. Dohodli sa na tom, že rokovania budú pokračovať.

„Počkáme, ako dopadnú výsledky rokovaní s jednotlivými nemocnicami, či bude naplnený sociálny balíček, pretože zatiaľ z pohľadu ANS rokovania s VšZP síce pokračujú, ale nie sú úspešné,“ zhodnotil prezident ANS Marián Petko.

„Ministerke zdravotníctva záleží na tom, aby mal pacient dostupnú kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ povedala po rokovaní hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

Vedenie VšZP podľa nej ministerku zdravotníctva na stretnutí ubezpečilo, že bude robiť všetko preto, aby bol sociálny zmier. „Ministerka zdravotníctva si pozorne vypočula obe strany, situáciu bude sledovať. Zároveň apeluje na obe strany, aby nevťahovali do rokovaní pacienta ako rukojemníka,“ ukončila Eliášová.

Parlament
Foto: SITA/Diana Černáková

Celé to nemuselo vzniknúť

Zmätok a nedorozumenia okolo dofinancovania by nemuseli vôbec vzniknúť. Keby nebolo treba dofinancovanie. „Sadzba poistenca štátu nikdy nemala klesnúť pod 4 %,“ uviedla tímliderka SaS pre zdravotníctvo Janka Cigániková.

Riaditeľ Dôvery upozornil, že od roku 2012 je to už piaty rok, kedy sa systém dofinancováva počas roka. „Už by bolo treba stabilný rozpočet a dodržať ho,“ skonštatoval Kultan.

Podľa neho by sa už vôbec nemali prijímať počas roka zákony, ktoré by do rozpočtu zasahovali podobne ako sociálne balíčky a rekreačné poukazy.

Nepriamo to isté povedala aj šéfka VšZP. „Každý manažér potrebuje mať včas vstup, koľko zdrojov bude môcť prerozdeľovať poskytovateľom,“ upozornila Hlinková. Namiesto toho poisťovňa musí posúvať dodatky, ktoré obsahujú ceny, každý štvrťrok. Problémy s tým potom majú poskytovatelia aj poisťovňa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana CigánikováJozef MintálĽubica HlinkováMarian PetkoMartin BartoMartin KultanZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaDôvera zdravotná poisťovňaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSaS Sloboda a SolidaritaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa