Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marek Krajčí, Igor Matovič
Tieňový minister zdravotníctva OĽaNO Marek Krajčí (vľavo) Foto: archívne, SITA/Robert Tappert.
26. 06. 2019 16:20 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Aktualizované: OĽaNO chce ústavným zákonom každý rok zvyšovať výdavky v zdravotníctve

  • aktualizované 26. júna 16:20

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávisle osobnosti (OĽaNO) chce zmeniť spôsob zvyšovania objemu financií v zdravotníctve. Vyplýva to z poslaneckého návrhu na vydanie ústavného zákona o rozpočtovaní výdavkov štátu na verejné zdravotníctvo, ktorý predložil do NR SR tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Podľa návrhu by výdavky štátu na verejné zdravotníctvo mali byť v takej výške, aby presahovali percentuálny podiel na hrubom domácom produkte (HDP) Slovenska v porovnaní s predchádzajúcim rokom aspoň o 0,1 %.

Ako uviedol na stredajšej tlačovej besede k návrhu tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí, hnutie tak predstavilo základný pilier svojej reformy zdravotníctva.

Bez zmeny financovania nebude žiadna reforma

Podľa Mareka Krajčího žiadnu z reforiem zdravotníctva nedokáže vláda spraviť bez toho, aby vyriešila jeho financovanie.

V takomto zdravotníctve sa nedajú plánovať výdavky, nedá sa hovoriť o investíciách,” povedal. Aktuálne návrhy rozpočtu v zdravotníctve podľa neho počítajú s poklesom percentuálneho podielu na HDP asi o 0,2 %.

“Náš návrh zákona je o tom, aby sme prestali robiť z ľudí rukojemníkov,“ dodal šéf hnutia Igor Matovič.

Cieľom návrhu ústavného zákona je zabezpečenie predvídateľného zvyšovania výdavkov štátu na verejné zdravotníctvo. To výraznou mierou prispeje k dosiahnutiu dlhodobej udržateľnosti verejného zdravotníctva, efektívneho vynakladania verejných prostriedkov či zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti,” uvádza sa v dôvodovej správe.

O návrhu ústavného zákona bude NR SR rokovať na 46. schôdzi v prvom čítaní.

Ministerstvo: Výdavky musia byť efektívne

Robíme všetko pre to, aby v systéme bolo toľko peňazí, koľko reálne potrebuje, aby sa podmienky zdravotníkov na ich prácu postupne zlepšovali a pacienti dostávali kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ reagovalo ministerstvo zdravotníctva (MZ).

Čo sa týka celkového objemu financií, do sektora išlo podľa MZ z rozpočtu tento rok 5,2 mld. eur.

Tieto zdroje sú rovnomerne rozdelené do všetkých oblasti potrebných pre všetkých pacientov a zdravotníkov. Treba si zároveň uvedomiť, že MZ SR musí zodpovedne a rovnomerne reagovať na potreby celého rezortu. Napríklad len na úhradu liekov ide ročne 1,2 mld. eur,“ uviedlo ministerstvo.

Efektivita a zvyšovanie kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti sú podľa rezortu ťažiskové zámery. MZ ich postupne napĺňa opatreniami, ktoré realizovalo a realizuje.

Úsporné opatrenia

MZ pripomenulo, že do nemocníc idú v posledných rokoch investície. V rokoch 2017 a 2018 sa nemocnice mohli uchádzať každý rok o 70 miliónov eur a v tomto roku je táto suma ešte vyššia – spolu 100 mil. eur z rozpočtovej kapitoly MZ SR.

Ako ďalej uviedlo, aj ambulantný sektor patrí k segmentom, kde sa realizovalo v roku 2018 finančné navýšenie (o 75 mil. eur viac v porovnaní s rokom 2017).

MZ SR intenzívne a cielene pracuje na systematických krokoch pre efektívne nakladanie s verejnými financiami, avšak tak, aby to nemalo v žiadnom prípade negatívny dopad na pacienta. Výsledkom sú napríklad ušetrené desiatky miliónov eur vďaka efektívnym centrálnym nákupom a elektronickým aukciám pri nákupe napríklad potrebnej novej prístrojovej techniky. Usporené financie sa tak môžu využívať v systéme,“ dodalo MZ.

Odporúčané články

Asociácia nemocníc nie je proti zvýšeniu minimálnej mzdy, musí ho však kryť rozpočet Efektívnosti v zdravotníctve môžu pomôcť aj generiká

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Náš dom horí, vyhlásil Macron a požiare v Amazonskom pralese nazval medzinárodnou krízou Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Aktualizované: Štyroch turistov v poľských Tatrách zabili blesky, boli medzi nimi aj deti YouTube vymazal stovky kanálov, ktoré boli zamerané proti protestom v Hongkongu Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X