Aktualizované: OĽaNO chce ústavným zákonom každý rok zvyšovať výdavky v zdravotníctve

Marek Krajčí, Igor Matovič
Tieňový minister zdravotníctva OĽaNO Marek Krajčí (vľavo) a Igor Matovič Foto: archívne, SITA/Robert Tappert.
  • aktualizované 26. júna 16:20

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávisle osobnosti (OĽaNO) chce zmeniť spôsob zvyšovania objemu financií v zdravotníctve. Vyplýva to z poslaneckého návrhu na vydanie ústavného zákona o rozpočtovaní výdavkov štátu na verejné zdravotníctvo, ktorý predložil do NR SR tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Podľa návrhu by výdavky štátu na verejné zdravotníctvo mali byť v takej výške, aby presahovali percentuálny podiel na hrubom domácom produkte (HDP) Slovenska v porovnaní s predchádzajúcim rokom aspoň o 0,1 %.

Ako uviedol na stredajšej tlačovej besede k návrhu tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí, hnutie tak predstavilo základný pilier svojej reformy zdravotníctva.

Bez zmeny financovania nebude žiadna reforma

Podľa Mareka Krajčího žiadnu z reforiem zdravotníctva nedokáže vláda spraviť bez toho, aby vyriešila jeho financovanie.

V takomto zdravotníctve sa nedajú plánovať výdavky, nedá sa hovoriť o investíciách,” povedal. Aktuálne návrhy rozpočtu v zdravotníctve podľa neho počítajú s poklesom percentuálneho podielu na HDP asi o 0,2 %.

“Náš návrh zákona je o tom, aby sme prestali robiť z ľudí rukojemníkov,“ dodal šéf hnutia Igor Matovič.

Cieľom návrhu ústavného zákona je zabezpečenie predvídateľného zvyšovania výdavkov štátu na verejné zdravotníctvo. To výraznou mierou prispeje k dosiahnutiu dlhodobej udržateľnosti verejného zdravotníctva, efektívneho vynakladania verejných prostriedkov či zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti,” uvádza sa v dôvodovej správe.

O návrhu ústavného zákona bude NR SR rokovať na 46. schôdzi v prvom čítaní.

Ministerstvo: Výdavky musia byť efektívne

Robíme všetko pre to, aby v systéme bolo toľko peňazí, koľko reálne potrebuje, aby sa podmienky zdravotníkov na ich prácu postupne zlepšovali a pacienti dostávali kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ reagovalo ministerstvo zdravotníctva (MZ).

Čo sa týka celkového objemu financií, do sektora išlo podľa MZ z rozpočtu tento rok 5,2 mld. eur.

Tieto zdroje sú rovnomerne rozdelené do všetkých oblasti potrebných pre všetkých pacientov a zdravotníkov. Treba si zároveň uvedomiť, že MZ SR musí zodpovedne a rovnomerne reagovať na potreby celého rezortu. Napríklad len na úhradu liekov ide ročne 1,2 mld. eur,“ uviedlo ministerstvo.

Efektivita a zvyšovanie kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti sú podľa rezortu ťažiskové zámery. MZ ich postupne napĺňa opatreniami, ktoré realizovalo a realizuje.

Úsporné opatrenia

MZ pripomenulo, že do nemocníc idú v posledných rokoch investície. V rokoch 2017 a 2018 sa nemocnice mohli uchádzať každý rok o 70 miliónov eur a v tomto roku je táto suma ešte vyššia – spolu 100 mil. eur z rozpočtovej kapitoly MZ SR.

Ako ďalej uviedlo, aj ambulantný sektor patrí k segmentom, kde sa realizovalo v roku 2018 finančné navýšenie (o 75 mil. eur viac v porovnaní s rokom 2017).

MZ SR intenzívne a cielene pracuje na systematických krokoch pre efektívne nakladanie s verejnými financiami, avšak tak, aby to nemalo v žiadnom prípade negatívny dopad na pacienta. Výsledkom sú napríklad ušetrené desiatky miliónov eur vďaka efektívnym centrálnym nákupom a elektronickým aukciám pri nákupe napríklad potrebnej novej prístrojovej techniky. Usporené financie sa tak môžu využívať v systéme,“ dodalo MZ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti