OĽaNO vyzýva Kalavskú, aby zabezpečila aj ďalší chod ambulancií záchrannej zdravotnej služby

sanitky
Foto: MZ SR

Hnutie OĽaNO vyzýva ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby pripravila scenár na zabezpečenie chodu ambulancií záchrannej zdravotnej služby aj po 31. decembri 2019. Na tlačovom brífingu hnutia OĽaNO to konštatoval podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo a tieňový minister zdravotníctva hnutia Marek Krajčí.

Po tomto dátume súčasným licenciám totiž podľa neho skončí platnosť. Bude teda potrebné, aby stanice začali prevádzkovať noví uchádzači, ktorí vyhrali tender.

Ak dnes podá ministerka demisiu, vyzývam na to priamo Petra Pellegriniho,“ povedal Marek Krajčí.

Dožaduje sa nového predsedu úradu

Ako Krajčí konštatoval, žiadal ministerku zdravotníctva, aby neodkladne predložila vláde tak, ako jej určuje zákon, návrh na vymenovanie nového predsedu úradu. Ten by zabezpečil bezproblémovú spoluprácu s výborom NR SR pre zdravotníctvo a postaral sa o čo najrýchlejšie zrušenie nezákonnej súťaže.

Žiaľ, dodnes tak neurobila, takže ju opätovne vyzývam, aby tak urobila,“ uviedol tieňový minister zdravotníctva hnutia OĽaNO.

Ako Krajčí povedal, návrh na odvolanie predsedu Haška podala šéfka rezortu takmer pred mesiacom.

Pýtam sa teda, prečo otáľa s vymenovaním nového predsedu Úradu pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou? Prečo v tejto urgentnej veci reaguje tak pomaly? Prečo sa necháva vyzývať mnou k ďalším krokom?“ pýta sa Krajčí.

Dáva podnet na generálnu prokuratúru

Ako uviedol, realizuje ďalší právny krok, ktorý mohla a mala realizovať aj ministerka, ak jej išlo o zrušenie tendra.

Podávam podnet na generálnu prokuratúru na bezodkladné a prioritné preskúmanie zákonnosti výberového konania na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby,“ povedal Krajčí.

Dodal, že sa domáha toho, aby ak prokurátor v rámci dozoru nad dodržiavaním zákonov zistil porušenie zo strany úradu pre dohľad, využil niektorý z právnych prostriedkov dozoru, napríklad upozornenie alebo protest prokurátora, a to takým spôsobom, aby odstránil zistené porušenia.

Následne bude dôležité, aby nový predseda úradu vyhovel protestu prokurátora a aby celý tender na záchranky zrušil,“ dodal Krajčí.

Ministerstvo: Ešte raz, nemáme možnosť zrušiť tender

Ministerstvo zdravotníctva iniciovalo v rámci svojej pôsobnosti konkrétne právne kroky a podalo podnet na prešetrenie na generálnu prokuratúru. Ako informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, ministerstvo v najbližšom období predloží návrh na zmenu súčasnej právnej úpravy.

Zrušenie tendra podľa právneho výkladu MZ SR nie je možné. „Opakovane uvádzame, že ministerstvo nedisponuje zákonnou pôsobnosťou zrušiť predmetné výberové konanie,“ uviedlo ministerstvo.

Jednotlivé subjekty, ktoré prezentujú svoje právne názory o možnosti zrušenia tendra neiniciujú podľa ministerstva konkrétne kroky, dávajú len všeobecné vyhlásenia, ktorými podľa rezortu zavádzajú verejnosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou