OĽaNO žiada premiéra, aby okamžite odvolal predsedu úradu pre dohľad

Marek Krajčí, Igor Matovič
Tieňový minister zdravotníctva OĽaNO Marek Krajčí (vľavo) a Igor Matovič Foto: archívne, SITA/Robert Tappert.

Hnutie OĽaNO vyzýva premiéra, aby v stredu na vláde na návrh ministerky zdravotníctva inicioval okamžité odvolanie Tomáša Haška z Úradu pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Hnutie o tom informovalo na brífingu.

Tým, že ministerka navrhla jeho odvolanie z pozície predsedu ÚDZS a on „akože“ iniciatívne odstúpil, zo zákona tým neúnosne predĺžil dobu, dokedy bude predsedať úradu, a to až do konca novembra,“ povedal podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo a tieňový minister zdravotníctva za Oľano Marek Krajčí.

Vláda mala podľa hnutia odvolať predsedu úradu pre dohľad s okamžitou platnosťou.

O odvolaniach naďalej rozhoduje Haško

Zároveň vyzývame ministerku, ktorá opakovane tvrdí, že chce, aby bola kauza prešetrená a tvári sa, že sa jej nepáči, ako sa tieto záchranky vyberali, aby navrhla vláde nového predsedu, ktorý sa pričiní o to, aby u verejnosti vzbudil nádej na spravodlivé vyriešenie celej kauzy,“ uviedol Krajčí.

Pán Tomáš Haško opäť urobil všetko pre to, aby kryl netransparentnosť záchrankového tendra. Na úrade v súčasnosti prebiehajú odvolacie konania k 192 podnetom, a samozrejme prešetrovanie tohto tendra. Všetky kompetencie má pritom v rukách priamo pán predseda Haško, ktorý celý tender nastavil, do výberovej komisie vybral zaujatých členov a od začiatku kryje týchto aktérov rôznymi manévrami,“ povedal Krajčí.

Ako konštatoval, je absolútne neprijateľné, aby Tomáš Haško čo i len o jeden deň naviac zastával túto funkciu. Ministerka a premiér mali podľa neho okamžite konať.

Naďalej žiadajú zrušiť tender

Hnutie zároveň vyzýva premiéra, aby podnikol všetky kroky k čo najrýchlejšiemu zrušeniu celého netransparentného tendra, skončil tak neistotu všetkých aktérov tejto kauzy a uložil povinnosť ministerke, aby prijala plán na zabezpečenie kontinuity v prevádzke staníc záchrannej zdravotnej služby aj po skončení platnosti súčasných licencií,“ dodal tieňový minister zdravotníctva za OĽaNO.

Peter Pellegrini podľa predsedu hnutia Igora Matoviča najprv v apríli cez svojich poslancov zabezpečil, aby sa zmenil zákon tak, aby dostal absolútnu moc pri výbere nových firiem, ktoré budú prevádzkovať záchranky a aby dal absolútnu moc šéfovi úradu.

Následne ich človek Tomáš Haško organizuje akože tender, ktorý je v skutočnosti nástenkový tender. Následne zabezpečuje akože objektívny výber. Dosadí si tam z piatich členov výberovej komisie štyroch takých, ktorí sú previazaní s budúcim víťazom,“ povedal Matovič. Pellegrini na to podľa neho iba prihliada a nerobí žiadne kroky.

Tým, že Tomáš Haško sám odstúpil zo svojej funkcie, môže tam byť do konca novembra a zametať stopy po podvode za 800 miliónov eur,“ povedal predseda hnutia.

Ako Matovič uviedol, premiér nič nerobí. Stále chodí po Slovensku, usmieva sa a hovorí, ako to s nami myslí dobre. „Peter Pellegrini veľmi dobre vie, prečo tam svojho človeka naďalej drží a umožňuje mu, aby tam do konca novembra mohol bačovať,“ dodal Igor Matovič.

Pellegrini: Haška nepoznám

Predseda vlády Peter Pellegrini považuje tvrdenia opozičných predstaviteľov za účelové a zúfalé výkriky postavené na klamstve.

Premiér nepozná pána Haška, ktorý odchádza zo svojho postu, a nezasahuje do chodu ministerstva zdravotníctva. Je plne v kompetencii ministerky zdravotníctva, aby konala. Má v tom plnú podporu predsedu vlády,“ uviedla hovorkyňa premiéra Patrícia Macíková.

Proti vyjadreniam OĽaNO sa ohradilo aj ministerstvo zdravotníctva. Ministerka Kalavská zdôraznila, že návrh na odvolanie Haška predložila vláde – a doteraz ho nestiahla. „Ani nemá v úmysle tak urobiť,“ podotklo ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáIgor MatovičMarek KrajčíPeter PellegriniTomáš Haško
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou