Omikron má bezprecedentné množstvo mutácií spike proteínu, niektoré z nich sú znepokojujúce

Omicron, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že variant koronavírusu omikron predstavuje vysoké riziko nárastu nákaz po celom svete. V niektorých regiónoch by podľa nej mohol mať vážne následky. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Omikron má bezprecedentné množstvo mutácií spike proteínu, niektoré z nich sú znepokojujúce pre ich potenciálny vplyv na trajektóriu pandémie,“ uviedla WHO v pondelok.

Vyššie riziko infekcie

Generálny riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že vedci po celom svete pracujú na tom, aby zistili, či je nový variant spájaný s vyšším prenosom, rizikom nákazy a ako reaguje na vakcíny. Zatiaľ sa s omikronom nespája žiadne úmrtie.

Viac o téme: Koronavírus

Šéf WHO zároveň upozornil, že pandémia ochorenia COVID-19 „s nami ešte neskončila“ a znova vyzval na globálne úsilie o distribúciu vakcín do chudobnejších krajín.

Variant omikron identifikovali v Juhoafrickej republike tento mesiac a prvotné dôkazy naznačujú, že predstavuje vyššie riziko infekcie. JAR si vyslúžila pochvalné reakcie za jej rýchle nahlásenie nového variantu.

Cestovné obmedzenia

Prípady nákazy variantom nahlásili vo viacerých krajinách sveta, medzi nimi napríklad v Kanade, Spojenom kráľovstve, Portugalsku, Belgicku alebo Holandsku.

Pre omikron Európska únia, Veľká Británia a USA zaviedli cestovné obmedzenia pre ľudí z juhoafrických krajín, Japonsko oznámilo, že od utorkovej polnoci zatvára svoje hranice pre zahraničných návštevníkov, podobný krok podnikol aj Izrael a Austrália pozastavila svoj plán uvoľňovania obmedzení na hraniciach.

Veľká Británia v snahe zastaviť novú vlnu nákaz variantom omikron plánuje ponúkať posilňujúcu dávku vakcín všetkým dospelým od 18 rokov. Aj americký prezident Joe Biden vyzval ľudí, aby sa dali znova zaočkovať a tiež, aby nosili v interiéroch rúška. Zároveň povedal, že zatiaľ neočakáva zavedenie ďalších cestovných obmedzení ani lockdownov.

Od začiatku pandémie vo svete potvrdili viac ako 262 miliónov prípadov nákazy a päť miliónov úmrtí na koronavírus, ukazujú dáta John Hopkins University.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tedros Adhanom Ghebreyesus
Firmy a inštitúcie John Hopkins UniversityWHO Svetová zdravotnícka organizácia