Onkologickí pacienti: Chceme udržateľné zmeny

rakovina
Foto: ilustračné, GettyImages
Stav v onkológii sa v niektorých oblastiach zlepšil, inde stále zaostávame

Už druhý rok v poradí odovzdali pacientske organizácie zástupcom ministerstva zdravotníctva sadu požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie situácie v slovenskej onkológii. Okrem zlepšenia manažmentu pacientov, psycho-sociálnej podpory a paliatívnej starostlivosti dominuje v tohtoročných požiadavkách najmä dostupnosť liečby.

Pacientske organizácie dlhodobo upozorňujú na potrebu zlepšiť stav onkológie na Slovensku.

„Kompetentných zákonodarcov pravidelne upozorňujeme na úskalia systému zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov už veľa rokov,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

„Minulý rok však bol kľúčový. Ministerstvu sme odovzdali 15 požiadaviek na zlepšenie stavu onkológie na Slovensku. Po roku môžeme konštatovať, že v onkológii na Slovensku došlo k posunu,“ dodáva.

Rakovina
Foto: Thinkstock

Prevencia a skríning sa pohli

Pacientske organizácie vidia pokrok najmä v prijatí Národného onkologického plánu. Oceňujú aj začatie plošných preventívnych programov.

„Tento rok sa začali realizovať štátom riadené skríningy, ktoré sú bežné aj v iných krajinách EÚ. Tieto programy treba systematizovať, aby boli dlhodobo funkčné, účinné a vyhodnocované,“ hovorí Jana Pifflová Španková z OZ Europacolon/ NIE  RAKOVINE.

„Očakávame, že ministerstvo zavedie aj skríning v oblasti prsníka a krčka maternice. Kľúčová pre úspech týchto preventívnych programov bude cielená komunikácia,“ dodáva Eva Bacigalová z OZ Amazonky.

V ostatných oblastiach stále zaostávame

Napriek tomu, že ministerstvo postupne zavádza štandardné diagnostické a terapeutické postupy, pacientske organizácie stále nevidia dostatočné zlepšenie v oblasti manažmentu pacientov.

Miroslava Fövényes z OZ Lymfoma upozorňuje na nedostatok koordinácie medzi pracoviskami. To často vedie k duplicitným výkonom a dlhému čakaniu. A to nielen na potrebné vyšetrenia, ale napríklad aj na podanie liečby.

Výrazné zlepšenia nenastali ani v oblasti psycho-sociálnej či paliatívnej starostlivosti.

Seniori
Foto: GettyImages

„Dnes je na rozhodnutí jednotlivých poskytovateľov, či a ako umožnia psychológom, aby boli aktívne prítomní v zdravotníckych zariadeniach,“ približuje Kováčová.

Medzinárodné dáta pritom dokazujú, že psychologická podpora pri liečbe má významný dopad na dĺžku a úspešnosť liečby. Zmapovanie zariadení paliatívnej starostlivosti ukázalo, že takýchto inštitúcií je na Slovensku alarmujúco málo.

Zlepšiť treba dostupnosť liekov

Slovenskí onkologickí pacienti tiež zdôrazňujú potrebu zlepšiť prístup k liečbe. Podľa dostupných analýz je zo 75 liekov, ktoré registrovala Európska lieková agentúra (EMA) po roku 2011, štandardne hradených z verejného zdravotného poistenia iba 26.

Slovenskí pacienti tak v mnohých prípadoch nemajú rovnaké možnosti liečebných alternatív ako okolité krajiny, ktoré sú s nami ekonomicky porovnateľné, napríklad Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko či Rumunsko.

Chemo.jpg
Foto: Pixabay.com

„Vo vývoji je množstvo onkologických liekov: génových terapií, imunoterapií či cielených terapií. Máme preto silnú potrebu diskutovať o tom, ako nastaviť systém tak, aby bol dlhodobo udržateľný do budúcnosti,“ vysvetľuje Miroslava Fövényes z OZ Lymfoma.

„Pani ministerke sme navrhli, že súčasťou riešenia môže byť vytvorenie nezávislej platformy, ktorá by mala byť zložená zo zástupcov pacientov, lekárov, ekonómov, ale aj všetkých relevantných politických strán. Jej cieľom bude navrhnúť dlhodobo udržateľné, systémové riešenia financovania onkológie na Slovensku,“ uzatvára Pifflová Španková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie LPR Liga proti rakovine