Opatrenia proti koronavírusu znížili výskyt ostatných infekčných ochorení takmer o dve tretiny

Pacient, lekár, teplota, doktor
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Opatrenia, ktoré prijala vláda na zamedzenie šírenia nového koronavírusu, znížili aj výskyt ostatných infekčných ochorení. Pri väčšine sledovaných diagnóz ide o zníženie takmer o dve tretiny, pri hepatitíde typu A je to až o 73 percent.

Obmedzenie osobných kontaktov, povinné rúška, dezinfekcia rúk a povrchov výrazne znížili prenos všetkých vírusov a baktérií. Vyplýva to z vykázanej zdravotnej starostlivosti, ktorú nahlásili lekári zdravotnej poisťovni Dôvera za obdobie od 15. marca 2020 do 30. apríla 2020 a jej porovnania s rovnakým obdobím v roku 2019. Porovnanie sa týka vytipovaných ôsmich bežných infekčných ochorení.

Do štatistík sú zahrnuté aj prípady diagnóz, ktoré lekári identifikovali nielen pri osobnej návšteve pacienta v ambulancii, ale aj formou telefonickej konzultácie.

Vytratila sa aj nádcha či chrípka

Výskyt infekčných ochorení znížila najmä dôkladná hygiena a nosenie rúška. „Umývanie rúk eliminuje choroby špinavých rúk, ako je napríklad žltačka, teda hepatitída A. Rúško zas eliminuje prenos kvapôčkových infekcií. Okrem covid-19 aj nádchu, chrípku či iné vírusové a bakteriálne ochorenia,“ hovorí urgentný lekár MUDr. Ivo Hybrant.

K nižšiemu počtu nahlásených ochorení čiastočne prispela aj častejšia samoliečba. „Ak niekto ochorel ľahšou formou infekčného ochorenia, tak určite pri teplote 37,5 °C nebežal hneď na urgentný príjem, čo bola predtým bežná prax. Takže za redukciou ochorení je hlavne zabránenie prenosu pôvodcov infekcie a až v druhom rade odbúranie nepotrebnej zdravotnej starostlivosti,“ dodáva.

Mnohí pacienti využívali „lekára na telefóne“

Jedným z opatrení, ktorými Dôvera prispela k zvládnutiu epidémie covid-19, bolo aj oživenie jej „lekára na telefóne“, teda služby DôveraLinka24. Možnosť telefonicky konzultovať svoj zdravotný stav čiastočne odbremenila lekárov v ambulanciách a pomohla k tomu, aby ľudia zostali doma.

Najčastejšie problémy volajúcich na telefonickú DôveraLinku24, ktoré potrebovali riešiť s odborníkom v čase epidémie covid-19:

  • úrazové stavy detí
  • akútne ochorenia detí
  • alergické reakcie
  • uštipnutie kliešťom a ochorenia s tým spojené
  • kontraindikácie liekov
  • tráviace ťažkosti

Dlhodobé trvanie epidemiologických opatrení však môže mať v budúcnosti aj negatívne dôsledky. „Ak sa organizmus nebude stretávať s patogénmi, s ktorými sa bežne doteraz stretával, a nebude si vytvárať voči nim imunitu, môže začať klesať aj získaná imunita voči bežným ochoreniam,“ uzatvára MUDr. Hybrant.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivo Hybrant
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňa