Opatrenia sa uvoľnili, ale pacienti na preventívne prehliadky nechodia, hovorí všeobecná lekárka

Odber krvi
Foto: GettyImages

Podľa doktorky Kataríny Varechovej z Nemocnice Svet zdravia Michalovce sa prístup slovenských pacientov k preventívnym prehliadkam veľmi nezmenil ani po prechode prvej pandemickej vlny koronavírusu. Mnohí na svoje zdravie stále zabúdajú.

V súvislosti s koronakrízou sa veľa hovorilo o tom, že nevykonávanie preventívnych prehliadok bude mať za následok zvýšenú mieru odvrátiteľnej úmrtnosti. Treba však povedať, že miera účasti pacientov na preventívnych prehliadkach je stále veľmi nízka, vysvetľuje všeobecná lekárka.

Na ľudí apeluje, aby počas letných mesiacov mysleli na svoje zdravie a v prípade, že posledné dva roky preventívku neabsolvovali, telefonicky sa na ňu objednali.

Súčasťou vyšetrenia je odber krvi

Súčasťou každej preventívnej prehliadky sú podľa lekárky aj krvné testy, ktoré zahŕňajú vyšetrenie sedimentácie červených krviniek, krvný obraz a diferenciálny krvný obraz, glukózu nalačno, kreatinín ako ukazovateľ funkcie obličiek a ALT ako najcitlivejší marker funkcie pečene. Ďalšia náplň krvných testov sa odvíja od veku pacienta a pridružených ochorení.

Vyšetria vám tiež moč, zmerajú hmotnosť, výšku a krvný tlak. Skontrolujú očkovanie proti tetanu a záškrtu, ktoré u nás patrí k povinným očkovaniam a preočkúva sa v intervale 10-15 rokov,“ opisuje doktorka Varechová.

Lekár sa môže pýtať aj na životnú situáciu

Ako pokračuje, u ľudí nad 40 rokov sa vyhodnocuje aj hladina cholesterolu a triglyceridov a EKG záznam.

V závislosti od poisťovne sa doplní aj test na okultné (skryté) krvácanie zo stolice, ktorý je súčasťou národného skríningu karcinómu hrubého čreva. V rámci skríningu karcinómu prostaty sa u mužov nad 40 rokov, tiež v závislosti od poisťovne, dopĺňa aj urologické vyšetrenie. U žien v každom veku je súčasťou prehliadky aj prehliadka u gynekológa. Samozrejme, k prehliadke patrí aj následný pohovor o vašej aktuálnej zdravotnej, ale aj súčasnej životnej situácii,“ ozrejmuje lekárka z michalovskej nemocnice.

V prípade infekčného ochorenia ostaňte doma

Všeobecný lekár či školená zdravotná sestra môžu počas prehliadky pacientovi poradiť aj so zmenou životného štýlu či odstránením škodlivých návykov.

Ako však doktorka Varechová upozorňuje, preventívnu prehliadku nie je možné absolvovať, keď máte infekčné alebo iné akútne ochorenie, napríklad respiračnú alebo črevnú virózu.

Veľká fyzická záťaž môže skresliť výsledky

Dodáva, že pacienti by 1-2 dni pred preventívnou prehliadkou nemali mať výraznú nárazovú fyzickú záťaž, „napríklad náročnú vysokohorskú túru, oslavu spojenú s deficitom spánku, veľmi vyčerpávajúcu prácu a podobne. Takisto sa odporúča večer pred odberom nekonzumovať ťažké jedlá a alkohol. Všetky uvedené aktivity môžu viesť u niektorých jedincov k skresleniu laboratórnych výsledkov.“

Syndróm bieleho plášťa pri meraní tlaku

Pri meraní krvného tlaku v ambulancii sa často vyskytuje tzv. syndróm bieleho plášťa, teda situačné zvýšenie krvného tlaku pri návšteve lekára, dopĺňa odborníčka.

„Ak máte doma tlakomer, je vhodné odmerať si ho ešte pred prehliadkou niekoľkokrát v domácich podmienkach, v pokoji,“ radí.

Preventívna prehliadka neinformuje len o vašom aktuálnom zdraví, ale je tiež ukazovateľom toho, čo treba zlepšiť, aby ste si ho zachovali. V prípade zachytenia doposiaľ skrytých ochorení, predstavuje možnosť včas a účinne ich riešiť,“ prízvukuje.

Katarína Varechová
MUDr. Katarína Varechová z Nemocnice Svet zdravia Michalovce. Foto: Svet zdravia

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Varechová
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Michalovce