Opatrovatelia v produktívnom veku si polepšia, od júla dostanú od štátu vyšší príspevok

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Viac ako 64-tisíc opatrovateľom v produktívnom veku a opatrovateľom, ktorí dostávajú dôchodkovú dávku, sa od začiatku júla zvyšuje príspevok na opatrovanie.

Opatrovatelia si polepšia

Príspevok pre poberateľov v produktívnom veku pri celodennom opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) stúpa o 17,21 eura na 525,65 eura mesačne.

Tento príspevok v súčasnosti od štátu dostáva 39-tisíc opatrovateľov. Ak je poberateľ príspevku súčasne aj dôchodcom a celodenne opatruje jednu osobu s ŤZP, príspevok ide nahor o 8,63 eura na 262,85 eura. Takýchto opatrovateľov je 23,3 tisíca. Vyplýva to z nariadenia vlády, ktoré nadobúda účinnosť od 1. júla tohto roka.

Zvýši sa aj hodinová sadzba asistentom

Od začiatku júla stúpa aj sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie, a to o 38 centov na 5,20 eura. Táto sadzba slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu.

„Prinesie to zvýšenie peňažného príspevku na osobnú asistenciu o približne 53,20 eura mesačne,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Osobnú asistenciu fyzickej osobe s ŤZP v súčasnosti vykonáva 15,6 tisíca asistentov.

Osoby odkázané na druhých

Peňažný príspevok na opatrovanie štát poskytuje priamo osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ŤZP odkázanú na opatrovanie.

Jeho výška je stanovená v závislosti od toho, či opatrovateľ poberá, resp. nepoberá niektorú z dôchodkových dávok, od počtu opatrovaných fyzických osôb s ŤZP a od rozsahu poskytovaného opatrovania.

Opatrovatelia v produktívnom veku

Nariadením vlády sa zvyšujú všetky mesačné výšky peňažného príspevku na opatrovanie u opatrovateľov v tzv. produktívnom veku, ako aj u opatrovateľov poberajúcich dôchodkovú dávku.

Zvýšenie príspevkov na opatrovanie a sadzby na hodinu osobnej asistencie si v druhom polroku tohto roka zo štátneho rozpočtu vyžiada 7,8 milióna eur a v budúcom roku 19,1 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom