Opičie kiahne sa môžu čoskoro objaviť aj na Slovensku, efektívnou ochranou je očkovanie proti variole

Očkovanie, kiahne
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Vzhľadom na široké možnosti cestovania nemožno vylúčiť, že sa aj na Slovensku potvrdí prípad opičích kiahní. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková.

Očkovanie je efektívnou ochranou. Hovorí o tom usmernenie hlavného hygienika SR Jána Mikasa, ktoré vydal pre regionálne úrady verejného zdravotníctva, všeobecných lekárov, špecialistov, infektológov a dermatovenerológov, v ktorom okrem iného popisuje charakteristiku ochorenia a manažment potvrdených prípadov a ich kontaktov.

Očkovanie proti pravým kiahňam podľa usmernenia môže zabrániť symptómom opičích kiahní, ak sa aplikuje do štyroch dní od kontaktu.

Liečba antivirotikami

Očkovanie do 14 dní môže zmeniť priebeh ochorenia. V prípade použitia aktuálne povolenej vakcíny sú potrebné dve očkovacie dávky s odstupom 28 dní. Na narodených v roku 1976 a skôr sa vzťahovalo povinné očkovanie proti variole, ktoré poskytuje efektívnu ochranu na 85 percent.

Z usmernenia vyplýva, že každé podozrenie na opičie kiahne musí vyšetriť lekár, ktorý posúdi riziko závažnosti priebehu ochorenia. Osoby s vyšším rizikom môžu byť hospitalizované a liečené antivirotikami.

Je nutné, aby chorí dodržiavali izoláciu až do odpadnutia poslednej chrasty a dovtedy sa vyhýbali telesnému kontaktu s inými osobami vrátane dlhého osobného kontaktu v uzavretom priestore. Podľa usmernenia je nutné vyhýbať sa aj kontaktu s domácimi zvieratami a prípadný kontakt so zvieraťom nahlásiť príslušnému veterinárovi.

Rizikovejší kontakt

Hlavný hygienik odporúča osobám, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s potvrdeným alebo podozrivým prípadom opičích kiahní, denne si merať telesnú teplotu a sledovať príznaky ochorenia počas 21 dní od posledného kontaktu.

Úzkymi kontaktmi sú najmä sexuálni partneri, osoby zo spoločnej domácnosti a pracoviska alebo ktokoľvek, kto prišiel do kontaktu s bielizňou chorých a podľa posúdenia konkrétneho prípadu aj spolucestujúci pri dlhších letoch, jazdách vlakom alebo autobusom.

Za rizikovejší kontakt je považovaný spoločný let alebo jazda dlhšia ako osem hodín. Sexuálne kontakty sa majú zdržať sexuálneho styku aspoň 21 dní, pričom používanie kondómov neposkytuje plnú ochranu pred prenosom vírusu opičích kiahní.

Pracovníci regionálneho úradu verejného zdravotníctva by mali denne telefonicky kontrolovať chorých. Hlavný hygienik bude usmernenie priebežne aktualizovať podľa výskytu a nových odborných zistení o opičích kiahňach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša RačkováJán Mikas