Orbán: Maďarské zdravotníctvo je pripravené na novú vlnu pandémie, vláda má bojový plán

Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: archívne, SITA/AP

Maďarský systém zdravotnej starostlivosti je pripravený na nárast prípadov nákazy novým koronavírusom. V piatok to v rádiu povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán s tým, že vláda pripravila „bojový plán“ na obranu pred novou vlnou pandémie.

Viac o téme: Koronavírus

Pripravenosť nemocníc a dostatok pľúcnych ventilátorov podľa neho umožnili, že Maďarsko bude môcť fungovať bez obmedzenia pohybu, no zároveň s prísnym dodržiavaním nosenia rúšok a sociálneho odstupu.

Krajina musí fungovať disciplinovane

„Počas prvej vlny sme mohli len povedať, že by všetci mali ostať doma a medzičasom pripravíme systém zdravotnej starostlivosti. Teraz je pre každého úlohou, nie aby zostal doma, ale naopak, aby všetci pokračovali v žití svojich životov,“ vyhlásil Orbán.

„Krajina musí fungovať, ale musí fungovať zatiaľ, čo sa chráni pred vírusom, a to disciplinovaným spôsobom a nasledovaním pravidiel,“ dodal.

V piatok ráno Orbán navštívil Korányiho celoštátny pneumologický ústav. Na videu z návštevy na jeho stránke na sociálnej sieti Facebook je možné počuť, ako jeden lekár premiérovi hovorí, že sa nemocnica blíži k naplneniu kapacity pre pacientov s koronavírusom a hoci majú dosť ventilátorov, nemajú dosť špecialistov na ich prevádzkovanie.

Rekordný prírastok nových prípadov

Maďarsko, podobne ako napríklad Slovensko, Rumunsko a Česko, tento týždeň hlásilo rekordný prírastok nových prípadov. V piatok úrady oznámili 941 nových prípadov.

Celkovo koronavírus od začiatku pandémie potvrdili u 16 111 ľudí a 669 osôb v dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo.

V ostatných dňoch Maďarsko rozšírilo povinnosť nosenia rúšok okrem verejnej dopravy a obchodov aj pre divadlá, kiná či zariadenia zdravotnej a sociálnej starostlivosti.

Okrem toho tiež zaviedlo pokuty pre ľudí, čo nenosia rúška alebo ich majú zle nasadené.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Orbán