Ortopedickí technici odmietajú navrhnutý cenník od VšZP

VsZP
VšZP | Foto: vZdravotnictve.sk

AKTUALIZOVANÉ – Podľa zverejnených informácií v tlačovej správe, VšZP plánuje bez odbornej a verejnej diskusie od 1. februára tohto roka zaviesť nový cenník individuálnych ortopedicko-protetických pomôcok. Ten by mal priniesť nové doplatky na ortopedické pomôcky.

Slovenská komora ortopedických technikov (SKOrT) zásadne odmieta podmienky, ktoré na stredajšom rokovaní ponúkli zástupcovia Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).

Podľa zverejnených informácií v tlačovej správe, VšZP plánuje bez odbornej a verejnej diskusie od 1. februára 2018 zaviesť nový cenník individuálnych ortopedicko-protetických pomôcok. Ten by mal priniesť nové doplatky na ortopedické pomôcky.

Ako informovali ortopedickí technici, ide celkom o viac ako 500 položiek.

Doplatky aj v stovkách eur

„Je nepredstaviteľné, aby za reciprokačnú ortézu, ktorá umožňuje deťom s detskou mozgovou obrnou alebo rázštepom chrbtice vertikalizáciu a lokomóciu, doplácali rodičia pacienta viac ako 400 eur,“ uviedla viceprezidentka SKOrT Andrea Černá.

Títo pacienti majú podľa návrhu VšZP platiť ďalej aj za detské členkové ortézy doplatok v sume viac ako 100 eur. Ortézy zápästia a rúk pre takto choré dieťa budú s doplatkom takmer 80 eur.

„Dokonca ťažko telesne postihnutí pacienti s amputáciami by platili za privykaciu protézu od 200 do 650 eur a za definitívnu protézu od 300 do 1 200 eur,“ tvrdí komora.

Obrátili sa na vládu a parlament

Ortopedickí technici preto žiadajú vládu a poslancov Národnej rady SR, aby zvážili, či je toto správny spôsob šetrenia.

„Aktuálny cenník je platný do konca januára. S novým cenníkom poskytovatelia lekárenskej starostlivosti vo výdajniach ortopedicko-protetických zdravotníckych pomôcok nesúhlasia a odmietajú ho. Zo strany VšZP ide o nátlak v časovej tiesni. Komora má za to, že zmluvné vzťahy a ich detaily mali byť doriešené ešte pred koncom minulého roka. Avšak VšZP sa k téme prihlásila až po medializácii 28. decembra minulého roka,“ dodala komora.

Doplatky na úrovni 100 eur chce podľa komory Všeobecná zdravotná poisťovňa zaviesť aj za bežne vydávané pomôcky, napríklad za ortézy po operácii kolenného kĺbu. Za pevné plastové ortézy pri zlomeninách nohy, predkolenia alebo členku by mali pacienti doplácať aj viac ako 60 eur.

Slovenská komora ortopedických technikov upozorňuje na skutočnosť, že tieto doplatky by boli v rozpore s platným opatrením Ministerstva zdravotníctva SR, ktorým sa vydáva Zoznam zdravotníckych pomôcok na mieru a garantuje dostupnosť individuálnych ortéz a protéz všetkým pacientom bez doplatku.

VšZP: Žiaden cenník sme nepredkladali

Všeobecná zdravotná poisťovňa dôrazne protestuje proti týmto informáciám. „Všeobecná zdravotná poisťovňa nerozumie, prečo Slovenská komora ortopedických technikov šíri tieto lživé informácie. Na stredajšom rokovaní VšZP nepredložila žiadny konkrétny cenník,“ konštatovala v reakcii hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková.

„Informácie ortopedických technikov napríklad o pripravovaných doplatkoch pre telesne postihnutých vo výške 1 200 eur za pomôcku považujeme za absolútny nezmysel. Spôsob, akým Slovenská komora ortopedických technikov komunikuje cez médiá, považujeme za nekorektný a neprofesionálny, keďže rokovania nie sú ukončené,“ uviedla.

Ako objasnila, na prvom tohtoročnom stretnutí so zástupcami SKOrT bolo zatiaľ iba načrtnutých niekoľko možností ako upraviť zmluvné vzťahy pre tento rok, pričom konkrétne doplatky za ortopedické pomôcky zhotovené na mieru nie sú predmetom rokovania, a ani v minulosti neboli.

„K nami navrhovaným možnostiam má komora pripraviť svoje návrhy do budúcej stredy. Zmluvy s ortopedickými technikmi chceme optimalizovať aj preto, lebo naši revízni lekári vlani zistili práve pri individuálnych pomôckach závažné porušenia zákona s finančným postihom za takmer 2,1-milióna eur,“ dodala Vasilenková.

VšZP žiada komoru, aby nešírila poplašné správy a dezinformácie. „VšZP v komunikácii s partnermi vždy uprednostňuje korektný dialóg s cieľom dospieť k vzájomnej dohode,“ uzavrela Vasilenková.

Ministerstvo: Takéto bláznivé zvyšovanie doplatkov nebude

Ministerstvo zdravotníctva označilo vyjadrenia SKOrT za šírenie absolútne nepravdivých a falošných dezinformácií. „VšZP nikdy nebude navrhovať takéto bláznivé zvyšovanie doplatkov,“ uviedla v reakcii hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

MZ SR by podľa nej ani s takýmito “zdravému rozumu odporujúcimi” návrhmi nikdy nesúhlasilo.

„Vnímame to iba ako snahu prekryť škandál s podvodmi na ortopedických pomôckach, na ktoré upozornila práve VšZP,“ uzavrela Eliášová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa