Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestra.jpg
Foto: Pixabay.com
12. 05. 2016 9:46 Zdravotníctvo od SITA

Ošetrovateľstvo v SR potrebuje väčšiu samostatnosť

Pripomíname si Medzinárodný deň sestier. Podľa Asociácie sestier a pacientov by sa k jednotlivým stupňom vzdelania sestier mali priradiť rozdielne kompetencie a rozdielna zodpovednosť.

Ošetrovateľstvo na Slovensku potrebuje väčšiu samostatnosť, vyššie kompetencie podľa stupňa vzdelania sestier a podľa špecializácie. Upozornila na to predsedníčka Asociácie sestier a pacientov (ASAP) Ľubica Kočanová.

„Netreba sa brániť odstupňovaniu kvality sestier podľa stupňa dosiahnutého vzdelania, či už stredoškolského, vysokoškolského, špecializovaného alebo certifikovaného. Potrebné je ohodnotiť vyššie vzdelanie, ale aj vyššiu zodpovednosť,“ poznamenala.

Dôležité je podľa Kočanovej k jednotlivým stupňom vzdelania priradiť rozdielne kompetencie a rozdielnu zodpovednosť. „Kompetencie sestier sú v súčasnosti celoplošne rovnaké, čo vnáša chaos a protiklady medzi vzdelanie a prax. Chyba, ktorá je tiež jednou z príčin odchodu našich sestier do zahraničia,“ uviedla.

Slovensko potrebuje podľa asociácie sestier nevyhnutne zmeniť filozofiu ošetrovateľskej podriadenosti lekárskym vedám na filozofiu spolupráce a odbornosti. „Ošetrovateľstvo na Slovensku podľa štatistík OECD zaznamenalo až 20-percentný prepad oproti ošetrovateľstvu spred 20 rokov. Výrazný podiel na tom má najmä otvorený pracovný trh, kvalitatívne a ekonomicky lepšie pracovné podmienky v zahraničí,“ vysvetlila predsedníčka ASAP.

Veľké rozdiely medzi vyspelými a postsocialistíckými štátmi priniesli podľa Kočanovej so sebou globálny etický problém. „Vzdelané sestry s nízkymi pracovnými a platovými podmienkami opúšťajú svoje vlastné krajiny a odchádzajú za kvalitatívne lepšími podmienkami do zahraničia,“ konštatovala.

Globálny etický problém poklesu ošetrovateľstva v postsocialistických štátoch potrebuje podľa asociácie sestier celoeurópsku analýzu. „Podpora projektov nárastu ošetrovateľstva v krajinách, kde je výrazný prepad ošetrovateľstva, je urgentná, možno aj podpora zo strany Európskej únie. Slovensko by sa o to malo pokúsiť, lebo zaznamenalo najväčší prepad v ošetrovateľstve zo všetkých štátov celej Európy,“ uzavrela Kočanová.

12. máj je Medzinárodným dňom sestier.

Odporúčané články

V nemocniciach by mali vzniknúť škôlky pre zamestnancov Biele srdce 2019

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Štyroch turistov v poľských Tatrách zabili blesky, boli medzi nimi aj deti Objednávka vraždy Žilinku bola priorita, ale zomrieť mala údajne aj jeho žena a deti Video: Rusko vyslalo k Medzinárodnej vesmírnej stanici robota Fedora, na Zem poslal tweet K bodnutému mužovi v Hlohovci privolali policajtov, ale počas prevozu do nemocnice zomrel Spolupráca Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd sa po vypršaní koaličnej dohody nekončí, vyhlásil Fico Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu Foto: Agresívneho vodiča museli spacifikovať policajti, na urgente mal podstúpiť krvné testy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X