Ošetrovateľstvo v SR potrebuje väčšiu samostatnosť

Sestra.jpg
Foto: Pixabay.com

Pripomíname si Medzinárodný deň sestier. Podľa Asociácie sestier a pacientov by sa k jednotlivým stupňom vzdelania sestier mali priradiť rozdielne kompetencie a rozdielna zodpovednosť.

Ošetrovateľstvo na Slovensku potrebuje väčšiu samostatnosť, vyššie kompetencie podľa stupňa vzdelania sestier a podľa špecializácie. Upozornila na to predsedníčka Asociácie sestier a pacientov (ASAP) Ľubica Kočanová.

„Netreba sa brániť odstupňovaniu kvality sestier podľa stupňa dosiahnutého vzdelania, či už stredoškolského, vysokoškolského, špecializovaného alebo certifikovaného. Potrebné je ohodnotiť vyššie vzdelanie, ale aj vyššiu zodpovednosť,“ poznamenala.

Dôležité je podľa Kočanovej k jednotlivým stupňom vzdelania priradiť rozdielne kompetencie a rozdielnu zodpovednosť. „Kompetencie sestier sú v súčasnosti celoplošne rovnaké, čo vnáša chaos a protiklady medzi vzdelanie a prax. Chyba, ktorá je tiež jednou z príčin odchodu našich sestier do zahraničia,“ uviedla.

Slovensko potrebuje podľa asociácie sestier nevyhnutne zmeniť filozofiu ošetrovateľskej podriadenosti lekárskym vedám na filozofiu spolupráce a odbornosti. „Ošetrovateľstvo na Slovensku podľa štatistík OECD zaznamenalo až 20-percentný prepad oproti ošetrovateľstvu spred 20 rokov. Výrazný podiel na tom má najmä otvorený pracovný trh, kvalitatívne a ekonomicky lepšie pracovné podmienky v zahraničí,“ vysvetlila predsedníčka ASAP.

Veľké rozdiely medzi vyspelými a postsocialistíckými štátmi priniesli podľa Kočanovej so sebou globálny etický problém. „Vzdelané sestry s nízkymi pracovnými a platovými podmienkami opúšťajú svoje vlastné krajiny a odchádzajú za kvalitatívne lepšími podmienkami do zahraničia,“ konštatovala.

Globálny etický problém poklesu ošetrovateľstva v postsocialistických štátoch potrebuje podľa asociácie sestier celoeurópsku analýzu. „Podpora projektov nárastu ošetrovateľstva v krajinách, kde je výrazný prepad ošetrovateľstva, je urgentná, možno aj podpora zo strany Európskej únie. Slovensko by sa o to malo pokúsiť, lebo zaznamenalo najväčší prepad v ošetrovateľstve zo všetkých štátov celej Európy,“ uzavrela Kočanová.

12. máj je Medzinárodným dňom sestier.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom