Osoby s príznakmi by mali ísť na PCR testy, pripomína NCZI. Testovanie je vtedy bezplatné, stačí sa objednať

Medical healthcare holding COVID 19 , Coronavirus swab collection kit, wearing PPE protective suit mask gloves, test tube for taking OP NP patient specimen sample,PCR DNA testing protocol process
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Osoby s príznakmi ochorenia COVID-19 by sa mali testovať PCR testami. V tlačovej správe to pripomenula hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

Viac o téme: Koronavírus

Testovanie PCR testami je bezplatné, plne hradené zo zdravotného poistenia. Na testy sa občania môžu objednať na stránke korona.gov.sk.

Stačí pravdivo uviesť príznaky

„Pri posúdení jednotlivých klinických príznakov je tento typ testovania bezplatný. Je preto dôležité, aby žiadatelia vyplnili formulár pravdivo a uviedli všetky príznaky, ktoré sa u nich vyskytujú, či už ide napríklad o zvýšenú teplotu nad 38 °C, kašeľ, bolesť kĺbov a svalov, triašku, stratu čuchu alebo chuti. Samozrejme, že pre existenciu rôznych variantov koronavírusu sa môžu príznaky líšiť podľa toho, či ide o delta variant alebo omikron,” vysvetlila Sivá.

Dodala, že na základe zhodnotenia klinických príznakov, teda triáže, sa automaticky pridelí najbližší možný termín testovania v čo najbližšom okolí zadanej adresy. Do formulára je možné uviesť nielen adresu trvalého pobytu, ale aj možnosť zadať adresu prechodného pobytu. Testovanie tak bude pridelené čo najbližšie k tejto adrese.

Bezplatné testovanie pred operáciou

Stále platí, že ľudia sa môžu dať bezplatne otestovať PCR testami aj pri predoperačných vyšetreniach či plánovanej hospitalizácii. V takom prípade je dôležité uviesť dátum nástupu do nemocnice pre vykonanie testu v stanovenej lehote.

Bezplatný PCR test získa i ten, kto mal pozitívny výsledok antigénového testu. Pre získanie Digitálneho COVID preukazu Európskej únie o prekonaní je totiž potrebné verifikovať výsledok Ag testu práve prostredníctvom PCR testu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta Sivá
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií