Ostane nemocnica v Kežmarku? Poslankyňa Majorová Garstková je o tom presvedčená, stále však prebiehajú rokovania

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku
Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. Foto: ilustračné, www.facebook.com
  • aktualizované 17. septembra, 12:50

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku ostane. V súvislosti s plánovanou optimalizáciou siete nemocníc to skonštatovala poslankyňa Národnej rady SR a tiež mestského zastupiteľstva v Kežmarku Jana Majorová Garstková (OĽaNO) na sociálnej sieti.

Urobila tak po štvrtkovom stretnutí s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. Zúčastnil sa na ňom aj prednosta Okresného úradu v Kežmarku Vladimír Škára. Kežmarská nemocnica by podľa Majorovej Garstkovej mala byť zaradená medzi takzvané komunitné nemocnice s vybraným doplnkovým programom.

Ročne tisíc narodených detí

V prípade kežmarskej nemocnice bude podľa poslankyne doplnkovým programom gynekologicko-pôrodnícke oddelenie a s ním súvisiace oddelenia. Ročne sa tam narodí približne tisíc detí.

„Ďalej je dobrý signál, že optimalizácia siete nemocníc sa nebude týkať ambulantnej zdravotnej starostlivosti, čiže ich prevádzka ostane v réžii nemocnice. Optimalizácia sa nebude dotýkať ani oddelenia dlhodobo chorých,“ priblížila Majorová Garstková.

Do konca mesiaca by podľa jej slov mal ísť materiál na vládu. Poslankyňa zároveň doplnila, že pre výkony sú ale potrební špecialisti, lekári s odbornosťou či materiálne vybavenie. „To je, samozrejme, v rukách samotnej nemocnice,“ poznamenala.

Nie je nič uzavreté

Martina Pavliková, hovorkyňa siete nemocníc Agel Sk, do ktorej patrí aj kežmarská nemocnica, však zatiaľ slová poslankyne nepotvrdila.

„Návrh zákona o optimalizácii siete nemocníc na Slovensku je aktuálne v rozporovacom konaní, zaradenie uvedeného zdravotníckeho zariadenia do konkrétnej úrovne nie je uzavreté a realizujú sa ďalšie intenzívne rokovania v širšom okruhu zainteresovaných strán,“ uviedla vo vyjadrení pre agentúru SITA.

Neopodstatnené návrhy

Riaditeľ nemocnice František Lešundák ešte v júli uviedol, že opodstatnenosť súčasnej podoby nemocnice je nesporná.

„Veríme, že logické argumenty, sila samospráv a hlavne hlas pacientov ukážu, že návrhy na akékoľvek oklieštenie našej činnosti či zmenu jej charakteru sú neopodstatnené,“ povedal Lešundák.

Ministerstvo zdravotníctva SR už zákon o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti predložilo začiatkom augusta do medzirezortného pripomienkového konania. Jeho súčasťou je optimalizácia siete nemocníc, reforma poskytovania ambulantnej zdravotnej starostlivosti aj regulácia zisku zdravotných poisťovní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František LešundákJana Majorová GarstkováMartina PavlikováVladimír LengvarskýVladimír Škára
Firmy a inštitúcie AGELMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNárodná rada SRNemocnica Dr. Vojtecha Alexandra KežmarokVláda SR