Otestovali centrum sociálnych služieb v Čadci, Žilinská župa sprísnila bezpečnostné opatrenia

PCR test na Covid-19
Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Manu Fernandez)

Nákazu novým koronavírusom potvrdili u jednej z pracovníčok Centra sociálnych služieb (CSS) Horelica v Čadci, následné hromadné testovanie organizované Žilinským samosprávnym krajom (ŽSK) nepotvrdilo šírenie nákazy v zariadení.

Testom prešli desiatky osôb

Vzhľadom na rastúci počet ochorení v regióne však župa sprísnila bezpečnostné opatrenia. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Viac o téme: Koronavírus

V piatok 26. júna otestovali všetkých zamestnancov aj klientov CSS Horelica. „Odbery priamo v zariadení zrealizovala mobilná odberová jednotka zriadená ŽSK s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva Žilina. Celkovo otestovali 163 osôb, z toho 65 zamestnancov a 98 klientov zariadenia. Výsledky testov sú, našťastie, negatívne,“ povedala riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Iveta Ďurišová.

Podľa hovorkyne ŽSK v spomenutom zariadení platí zákaz prijímania nových klientov, zabezpečená je zvýšená dezinfekcia spoločných priestorov aj s použitím germicídnych žiaričov.

Teplotu merajú dvakrát za deň

„Sledujeme zdravotný stav klientov aj zamestnancov, teplota sa meria dvakrát za deň. Naďalej platí povinnosť nosenia rúšok v interiéri zariadenia,“ uviedla Remencová.

Aktuálna epidemiologická situácia prinútila ŽSK obnoviť na Kysuciach bezpečnostné protiepidemiologické opatrenia. „Je to v záujme bezpečnosti a ochrany tých najzraniteľnejších. Až do odvolania preto platí zákaz návštev v zariadeniach v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto. Otvorené nebudú ani stredné školy v okrese Čadca, riaditeľom sme odporučili odložiť odovzdávanie vysvedčení až na začiatok budúceho školského roka,“ povedala županka Erika Jurinová.

V pohotovosti je aj Kysucká nemocnica v Čadci, kam prichádzajú aj osoby s podozrením na ochorenie COVID-19. Až do odvolania platí zákaz návštev na lôžkových oddeleniach. „V tejto súvislosti bolo otestovaných aj viac ako 60 zamestnancov nemocnice s negatívnym výsledkom,“ dodala hovorkyňa ŽSK.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Remencová
Firmy a inštitúcie ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)