Otestovali klientov Seniorcentra v Bratislave, na Covid-19 bol pozitívny zamestnanec

Seniorcentrum Staré mesto Bratislava
Bratislavské Staré Mesto otestovalo klientov a personál Seniorcentra Staré Mesto na Podjavorinskej ulici. 20. apríl 2020 Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 21. apríla, 10:07

Všetky výsledky testov v Seniorcentre Staré Mesto na ulici Podjavorinskej v Bratislave sú negatívne. Informovala o tom mestská časť Staré Mesto na sociálnej sieti. „Testovanie na COVID-19 v Seniorcentre Staré Mesto ukázalo, že žiadny klient ani člen personálu nie sú nakazení novým koronavírusom,“ uviedla mestská časť.

Bratislavské Staré Mesto otestovalo klientov a personál Seniorcentra Staré Mesto na Podjavorinskej ulici. Mestská časť o tom informovala na sociálnej sieti.

„Testovaní boli všetci klienti a personál seniorcentra, výsledky by mali byť známe do 48 hodín. Veríme, že prísne opatrenia, ktoré v seniorcentre na Podjavorinskej prijali hneď po vyhlásení mimoriadneho stavu, boli účinné,“ doplnila mestská časť.

Viac o téme: Koronavírus

U jedného zo zamestnancov seniorcentra v piatok potvrdili pozitívny test na COVID-19. V zariadení je v súčasnosti v opatere vyše 50 klientov, stará sa o nich tridsaťčlenný personál.

Zachytili ho pri nástupe do zmeny

„Nakazený zamestnanec bol zachytený pri nástupe do zmeny v stredu 15. apríla počas merania telesnej teploty, ktoré vedenie seniorcentra vykonáva od začiatku vyhlásenia mimoriadneho stavu v rámci súboru prísnych preventívnych opatrení, ktoré boli prijaté a sú dodržiavané na dennej báze,“ uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Zamestnanca, ktorý pracuje ako upratovač, sme okamžite po zistení zvýšenej teploty poslali k jeho ošetrujúcemu lekárovi, ktorý mu nariadil testovanie na COVID-19. V piatok nám oznámili, že výsledok testu bol pozitívny,“ informoval riaditeľ Seniorcentra Staré Mesto Matej Alex. V súčasnosti je v domácej karanténe, priebeh ochorenia označuje ako mierny.

Okrem zvýšenej teploty sa u neho zatiaľ neobjavili žiadne ďalšie príznaky. S klientmi seniorcentra prichádzal do kontaktu v obmedzenej miere. Vedenie seniorcentra a mestskej časti okamžite pristúpili k sprísneniu preventívnych opatrení.

Klientov vyšetrila ich lekárka

Mestská časť Staré Mesto na mimoriadnom zasadnutí krízového štábu riešila možnosť čo najrýchlejšieho testovania klientov a zamestnancov. „Personálu sme okamžite zabezpečili ďalšie ochranné pomôcky – ochranné okuliare a štíty, s riaditeľom centra Alexom sme v nepretržitom kontakte, pravidelne nás informuje o všetkých ďalších opatreniach a zisteniach,” doplnila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

„Klientov seniorcentra po zistení pozitívneho testu u zamestnanca vyšetrila ich ošetrujúca lekárka, žiadne príznaky COVID-19, či už zvýšenú teplotu, kašeľ, alebo dýchacie problémy nezistila,“ dodal Števove.

Ako povedal Matej Alex, seniorcentrum je už od začiatku mimoriadneho stavu pripravené aj na možnosť karantény a krízový režim fungovania. Je schopné okamžite zriadiť izolačnú izbu a upraviť priestory tak, aby sa pri klientoch mohol striedať obmedzený a nevyhnutný počet ošetrovateľov.

Prísne preventívne opatrenia

Seniorcentrum Staré Mesto prijalo prísne preventívne opatrenia bezprostredne po vyhlásení mimoriadneho stavu v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

„Povinnou výbavou zamestnancov sú rúška a rukavice, všade je dezinfekcia. V súlade s opatreniami vlády boli zakázané návštevy klientov,“ informoval riaditeľ.

„Prioritne nám záleží na ochrane zdravia seniorov a opatrovateliek v zariadení. Situácia v seniorcentre na Podjavorinskej ulici je ukážkou, ako pri dodržaní opatrení možno odchytiť infekciu pri prvom príznaku. Sledujeme ako zriaďovateľ situáciu a veríme, že súbor prísnych bezpečnostných opatrení prinesie dobrý výsledok,“ povedala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej AlexMatej ŠtevoveZuzana Aufrichtová