Otestovali ľudí z rakúskeho epicentra koronavírusu. Výsledky na protilátky prekonali všetky očakávania

Ischgl
Lyžiarske stredisko Ischgl. Foto: Gettyimages.com

Rakúske lyžiarske stredisko Ischgl sa stalo jedným zo svetových epicentier koronavírusu a po vypuknutí pandémie sa zaradilo k najzamorenejším oblastiam v Rakúsku.

Po tom, ako sa v tirolskom rezorte vírusom nakazilo množstvo dovolenkárov, bolo stredisko uzavreté v prísnej karanténe. Až doteraz lekári netušili, koľko miestnych sa vírusom infikovalo. Dnes už poznajú odpoveď.

Imunitu by mohla mať až polovica obyvateľov

Podľa štúdie Innsbruckej univerzity sa v Ischgli ochorením pravdepodobne nakazila takmer polovica ľudí. Pozitívny test na protilátky proti Covid-19 malo až 42 percent obyvateľov obce, informuje Medicalxpress.com.

Viac o téme: Koronavírus

Sérologické testy zároveň naznačujú, že približne polovica obyvateľov rezortu by už voči vírusu mohla mať imunitu. Ako uviedla vedúca výskumu Dorothee von Laer, nikde inde vo svete sa zatiaľ nepodarilo nájsť takú veľkú premorenosť populácie ako v Ischgli.

Väčšina ľudí netušila, že prekonala koronavírus

Výsledky naznačujú, že až 85 percent pozitívne testovaných na protilátky netušilo, že infekciu prekonalo. Zhruba polovica z týchto ľudí uviedla, že mierne príznaky ochorenia pripisovali prechladnutiu. Koronavírus súčasne genetické PCR testy potvrdili len u 15 percent testovaných.

Do štúdie bolo v apríli zapojených 1 259 dospelých a 214 detí, teda 79 percent obyvateľov Ischglu. Výskumníci odhadujú, že vírus v lyžiarskom stredisku cirkuloval už v polovici februára. Prvý oficiálny prípad bol však v obci potvrdený až 7. marca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom