Otvárajú sa obchody, kúpele aj športoviská. Kde platia zákazy a výnimky?

Ilustračné foto: Gettyimages.com

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR predstavil prvú fázu otvárania obchodov, ktorá začala platiť od stredy. Týka sa maloobslužných prevádzok a prevádzok poskytujúcich služby s výmerou do 300 metrov štvorcových.

Aj naďalej ostávajú otvorené lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok a očných optík, v ktorých si môžete dať vyšetriť a merať zrak, ak sú súčasťou predajne.

Terasy ostanú zatvorené

Po novom budú otvorené napríklad aj cukrárne či zmrzlinárne, bistrá, bary a kaviarne. Má to však háčik. Prítomnosť verejnosti v týchto prevádzkach je zatiaľ zakázaná. Rovnako nie je povolená ani konzumácia pokrmov a nápojov na terasách týchto prevádzok. Zakúpené potraviny si teda budete musieť vziať so sebou.

Viac o téme: Koronavírus

S účinnosťou od 22. apríla 2020 od 6.00 hod. sa do odvolania zakazuje prítomnosť verejnosti v prevádzkach reštaurácií a stánkov s rýchlym občerstvením, cukrární, vrátane predajní nebalenej zmrzliny, bistier, kaviarní, barov a podobných zariadení verejného stravovania,“ spresňuje ÚVZ SR.

Svoje brány otvoria aj trhoviská s predajom kvetov či potravín. Zákazníci však nebudú môcť potraviny a nápoje konzumovať priamo na mieste a ich vstup bude regulovaný.

Povolené je len dlhodobé ubytovanie

Pobyt si môžete naplánovať len v zariadeniach s ponukou dlhodobého ubytovania (najmenej 10 dní) bez poskytovania stravy.

Športoviská a liečebné kúpele majú zelenú

„Naďalej ostávajú uzatvorené prírodné a umelé kúpaliská, zariadenia starostlivosti o ľudské telo, zariadenia pre deti a mládež vrátane zariadení starostlivosti o deti do 3 rokov veku, wellness centrá vrátane bazénov v ubytovacom zariadení,“ uvádza hygiena.

Výnimka platí pre:

• prírodné liečebné kúpele a kúpeľné liečebne na základe návrhu lekára,
• vonkajšie športoviská pre bezkontaktný šport, bez otvorených šatní, bazénov a hygienických zariadení, bez prítomnosti obecenstva,
• zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a špeciálnych výchovných zariadení.

Hygienické opatrenia v prevádzkach

Fungovanie prevádzok bude podmienené dodržiavaním hygienických nariadení:

  • vstup do prevádzky a pobyt v prevádzke bude umožnený len s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad rúško, šál, šatka, atď.),
  • pri vchode do prevádzky bude dezinfekcia rúk alebo jednorazové rukavice,
  • medzi zákazníkmi a personálom bude odstup minimálne 2 metre,
  • počet zákazníkov v prevádzke v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden zákazník na 25 metrov štvorcových predajnej plochy prevádzky,
  • na všetkých vstupoch do prevádzky bude viditeľne umiestnený oznam o povinnosti dodržiavať vyššie uvedené hygienické opatrenia a oznam o maximálnom počte zákazníkov v jednom okamihu,
  • nariadené je časté vetranie priestorov prevádzky a pravidelné vykonávanie dezinfekcie dotykových plôch, kľučiek, nákupných vozíkov a košíkov,
  • podlahy musia byť každý deň na vlhko umyté.

V nedeľu bude zatvorené

Zároveň platí nariadenie prevádzky každú nedeľu uzatvoriť a priestory vydezinfikovať. Výnimkou sú len prevádzky veterinárnych ambulancií, pohotovostné lekárne či nemocničné lekárne, ktoré môžu byť otvorené aj v nedeľu.

Vyhradený nákupný čas pre seniorov

Seniori nad 65 rokov budú mať v pracovných dňoch v prevádzkach vyhradený špeciálny nákupný čas od 9.00 do 11.00. „V inom čase je osobám nad 65 rokov zakázané tieto prevádzky navštevovať a týmto prevádzkam osoby nad 65 rokov obsluhovať,“ upozorňuje ÚVZ SR.

Výnimka sa opäť vzťahuje len na lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, očné optiky či čerpacie stanice a autoumyvárne.

Poskytovanie sociálnych služieb je pozastavené

Naďalej je pozastavané poskytovanie sociálnych služieb v zariadeniach sociálnych služieb s ambulantnou formou. Týka sa:

• denných stacionárov,
• zariadení pre seniorov s ambulantnou formou sociálnej služby,
• zariadení opatrovateľskej služby s ambulantnou formou sociálnej služby,
• rehabilitačných stredísk s ambulantnou formou sociálnej služby,
• špecializovaných zariadení s ambulantnou formou sociálnej služby,
• domovov sociálnych služieb s ambulantnou formou sociálnej služby,
• denných centier (bývalé „kluby dôchodcov“),
• zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa (bývalé „detské jasle“).

Ďalšie podrobnosti nájdete na stránke ÚVZ SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)