OZ Nová nemocnica nesúhlasí so schválenou rekonštrukciou banskobystrickej nemocnice

FDR
Foto: SITA / Jakub Julény

Občianske združenie za najlepšiu alternatívu, z ekonomického a najmä z medicínskeho pohľadu, považuje výstavbu úplne novej nemocnice

Občianske združenie (OZ) Nová nemocnica nesúhlasí so schválenou rekonštrukciou banskobystrickej nemocnice.

Združenie poslalo otvorený list riaditeľovi Útvaru hodnoty za peniaze Štefanovi Kiššovi, keďže útvar vypracoval analýzu, na základe ktorej schválila vláda na zasadaní koncom januára 100 mil. eur na rekonštrukciu Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica (NFDR).

„Vaša analýza obsahuje viacero závažných pochybení, dôsledkom ktorých ste vyhodnotili rekonštrukciu existujúcej nemocnice ako najvýhodnejšiu alternatívu,“ upozorňuje OZ.

Združenie za najlepšiu alternatívu, z ekonomického a najmä z medicínskeho pohľadu, považuje výstavbu úplne novej nemocnice podľa konceptu Nemocnice novej generácie.

Nerátalo sa s infekčným pavilónom

Ako uviedlo združenie, analýza nebrala do úvahy existenciu pripraveného pozemku, využívala nesprávne údaje o obložnosti a priemernej dobe hospitalizácie a nerátala s infekčným pavilónom.

„Súčasný infekčný pavilón je v dezolátnom stave, no alternatíva rekonštrukcie nemocnice ho ponecháva bez akýchkoľvek zásahov,“ píše sa v liste.

Analýza podľa Novej nemocnice neberie do úvahy ani to, že novovybudovaná nemocnica by nahradila aj detskú fakultnú nemocnicu.

Problémom je návratnosť investície

Má zavádzať tiež v návratnosti investície. „Vo svojej analýze tvrdíte, že rekonštrukcia je návratná investícia. Vzápätí pani riaditeľka NFDR potvrdila, že aj po rekonštrukcii sa NFDR bude naďalej zadlžovať,“ uviedlo občianske združenie.

Podstatný rozdiel medzi dvoma alternatívami je podľa Novej nemocnice v tom, že návratnosť rekonštrukcie je nereálna, kým plán vybudovania novej nemocnice podľa princípov Nemocnice novej generácie je reálne návratný.

Občianske združenie Nová nemocnica bolo založené s cieľom presvedčiť všetkých zainteresovaných o tom, že výstavba novej nemocnice v Banskej Bystrici je najlepšou alternatívou pre Rooseveltovu nemocnicu.

Požiadali sme o stanovisko ministerstvo financií, pod ktoré patrí Útvar hodnoty za peniaze.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica